Obstrukce ve Sněmovně PČR
V poslední době naše média (televize, rozhlas, tisk, internet) neustále upozorňují na nečinnost českých zákonodárných institucí. Poslanecká sněmovna brzdí projednávání zákonů a z toho důvodu nemůže být svolán i Senát.
To je pravda. Obstrukce, které vytváří v poslanecké sněmovně ODS, vedou k nečinnosti horní komory našeho Parlamentu – senátu.
Zajímavý je pohled občanů. Měla jsem možnost vyslechnout závěry průzkumu mezi občany o probíhajících obstrukcích ve sněmovně. Docela mne překvapilo, že média prezentovala názory, které současné obstrukce podporují a dokonce je preferují před řádným projednáváním zákonů.
Chápu, že se někomu nemusí líbit přijímat zákony před parlamentními volbami. Ale kdy vlastně končí volební období?! Do doby složení mandátu existuje zodpovědnost zvolených poslanců i senátorů, ze které se nemohou „vyvléct“ tím, že nebudou rozhodovat. Připadá mi to, jako kdyby lékař, který odchází na jiné pracoviště, odmítl ošetřovat pacienty na tom starém.
Ani mimořádné schůze sněmovny nejsou řešením této situace. Kromě toho ze čtyř mimořádných schůzí se naplnil program jen jedné z nich, iniciované právě ODS. Mimořádné schůze navržené KSČM a ČSSD zhatilo opět chování ODS.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik navrhl uskutečnění schůzky předsedů stran a klubů s premiérem Janem Fischerem za účelem hledání společného způsobu, jak tento problém vyřešit.
To, co se děje ve sněmovně nyní v režii ODS, nezanechává příznivý dojem na politické strany a jejich aktéry. Občané se odvolávají na to,že za nečinnost své zastupitele neplatí. Kladný přístup komunistů je ve snaze najít s premiérem schůdné řešení. Přestože by nedošlo ke schválení návrhů komunistů nyní, předloží je noví poslanci, kteří vzejdou z parlamentních voleb v novém orgánu, znovu.
K podobné situaci ve sněmovně nedošlo ani za „Sládkových“ republikánů. Do budoucna mají voliči možnost jednoduše takovéto obstrukční strany nevolit.
V podstatě osud nás všech je v rukou voličů.
20. 2. 2010 RNDr. Marta Bayerová senátorka