8. ?( 9 ) květen je datum světového významu.
Vážení čtenáři, po oslavách 1.Máje jsme svorně oslavili 65. výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou a spojeneckými vojsky. Toto datum znamenalo konec hrůzné Druhé světové války.
Tento den je spojen s historickým vítězstvím protihitlerovské koalice a osvobozením Evropy od hitlerovského fašismu. OSN prohlásila tento den za celosvětový svátek.
Všechny státy tehdejší protihitlerovské koalice dodnes s hlubokou úctou vzpomínají všech, kteří se těchto bojů nejen zúčastnili, ale také milionů, kteří položili i své životy pro vizi nového mírového života světa, který si všechny národy bez rozdílu politicko-ekonomického systému po prožitých útrapách slibovali. Na mnoha místech v naší vlasti jsou uloženy ostatky rudoarmějců – příslušníků Rudé armády bývalého Sovětského svazu. Uvědomme si, kolik milionů bezejmenných hrdinů položilo své životy za naše klidné dny.
V posledních zejména 2. desetiletích se k datu 8. května váže pouze pojem „Ukončení Druhé světové války“. Je to pravda, ale jaksi se vytratil pro nás ČECHY velmi důležitý pojem „ OSVOBOZENÍ“. Osvobození od národní poroby – od fašismu. Navíc šlo o ukončení války pouze na Evropském kontinentu, na dálném východě byla vedena válka dál. Mimoto je třeba zdůraznit, že poslední boje 2. světové války na evropském kontinentu byly vedeny na území ČR až do 12. května 1945 u osady Milín na Příbramsku.
Osvobozování Evropy bylo vedeno jak spojeneckými vojsky protihitlerovské koalice na západě, tak také Rudou armádou na východě. Antifašistická koalice tak zůstává příkladem úspěšné spolupráce států, byť i v té době s rozdílným společenským systémem, v boji proti společnému nepříteli – fašismu - za společný cíl – mírové uspořádání světa.
Lidstvo bylo zachráněno od fašistického barbarství, které mu hrozilo v případě jiného výsledku války. Za léta fašistické diktatury zaplatilo lidstvo krvavou daň. Fašismus připravil o život miliony členů slovanských národů, miliony Židů, statisíce Romů. Přišli o život statisíce lidí bez rozdílu ideologického a politického zaměření – křesťané, sociální demokraté, humanisti, komunisti, demokrati. V současné době fašisti nejen v ČR znovu zvedají hlavy, seskupují se, vycházejí do ulic, usilují o politický vliv.
Po 8. květnu 1945 bylo v platnosti heslo, které by mělo zůstat trvale – Nikdy více fašismus, nikdy více žádnou válku.
Tento požadavek pramenící z pudu sebezáchovy národa a lidstva se dařilo dlouhou dobu plnit. I přes všechny peripetie v té době bipolárního rozdělení světa, nebyla na Evropském kontinentě více jak ½ století vedena žádná válka. Je to zásluha zdravého rozumu. Teprve po 54 mírových letech dochází na Evropském kontinentě k nesmyslné, zbytečné a rozporuplné válce, mající za následek díky použití modernějších zbraňových systémů desetitisíce mrtvých a zraněných občanů členského státu OSN – SRJ. A její následné rozbití.
Více než 50 milionů obětí 2.světové války požaduje od nás žijících více úsilí k ochraně míru ve světě.
Naše Evropa se musí stát Evropou míru a bezpečnosti všech států Evropy v souladu s Chartou OSN.
Plňme odkaz těch kteří položili své životy pro svobodné životy naše - již nikdy žádnou válku, nebo její jakoukoliv podporu. Tato slova zazněla na pietních akcích na znojemském hřbitově a v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde jsme společně vzpomínali na události před 65 lety.
Mírovou vizi podpořil mimo jiné i kandidát do Poslanecké sněmovny PČR Ing. Augustin Forman. Vyjádřil však obavy, aby naše mladá generace v budoucnu na tento odkaz minulosti nezapomínala. Zapomeneme – li na minulost, nebudeme schopni tvořit budoucnost.
RNDr.