Květen není jenom měsíc lásky
Vážení čtenáři, před malou chvílí jsme slavili 1. Máj a najednou čas poskočil do druhé poloviny května. Tuto dobu jsem mívala jako učitelka na Gymnáziu Dr. K. Polesného ve Znojmě velmi ráda. Nastala doba tzv. „svatých týdnů“, studenti čtvrtých ročníků se bujaře rozloučili se studiem a začali se bát maturity.
V současné době to vypadá na středních školách obdobně, ale při podrobném pohledu je vše jinak.
Jedním z nejvíc žhavých politických témat v našich vrcholných státních institucích, ale i mezi širokou veřejností, byl a je návrh zákona o státních maturitách.
Předsedové ODS i ČSSD se nechali slyšet, že po vítězství jejich strany tento zákon zruší. Zda jde o volební sliby nebo skutečnost se však veřejnost dozví až po volbách. Pravdou je, že při projednávání ve Sněmovně poslanci z obou těchto stran neměli se školským zákonem až tak velký problém. Pozměňovací návrh, který se maturit týká, podal poslanec Rath, ale prošel zatím pouze prvním čtením.
V Senátu nedávno proběhlo veřejné slyšení na toto téma s velmi bouřlivou diskusí.
Situace je následující. Na podzim v tomto roce proběhne na školách jakási generálka na nový typ maturitních zkoušek pro studenty, kteří budou od září navštěvovat čtvrtý (tedy maturitní) ročník. K této zkoušce „na nečisto“ se přihlásilo již kolem sedmi set středních škol.
Naopak proti tomuto zatím platnému školskému zákonu podepsalo petici kolem tří tisíc učitelů a třicet pět tisíc studentů se v ČR přihlásilo k účasti na demonstraci 1. 6. 2010.
V roce 2011 by (v případě zachování zákona) měli maturanti skládat maturitu ve dvou fázích. V první (celostátně zadávanou) budou zkoušeni z českého jazyka a mohou si zvolit cizí jazyk nebo matematiku.
Druhou profilovou část podle druhu školy bude zadávat ředitelství a ta se skládá ze tří částí.
V roce 2012 se první státní část rozšíří na tři předměty – český a cizí jazyk, pak o výběr mezi matematikou, společenskovědním, přírodo vědním základem a informatikou.
Vážení čtenáři, na adrese www.novamaturita.cz najdete podrobně popsanou problematiku maturitních zkoušek.
Podstatné však je, že ČR obdržela od Evropského sociálního fondu dotace na uskutečnění tohoto záměru a v případě jeho nerealizace by mohla vracet stovky milionů korun. Pouze „generálka“ na podzim má stát 140 milionů korun.
Za čtrnáct dní budeme volit naše zástupce do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Přístup kandidátů k novele zákona o státních maturitách může být především u prvovoličů motivací pro volbu určitého kandidáta či strany.
Naše školství, jeho jednotnost, kvalitu, úroveň znalostí našich absolventů nám dříve ve světě záviděli. Osnovy středních škol u nás odpovídaly úrovni škol vysokých v zámořských státech.
Je velká škoda, že nové změny v systému školství po roce 1989 neznamenaly vždy pokrok. Rozbil se systém, který se bude těžko obnovovat. Zvlášť v době, kdy ubývá dětí a studentů a školy se o ně málem perou.
Odstrašujícím případem je právnická fakulta v Plzni.
RNDr. Marta Bayerová senátorka