Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Státní vyznamenání v Senátu

(21.7.2010)

Mé pravidelné "okénko" zveřejňuje Znojemský týden



Státní vyznamenání v Senátu

 

       Na dvacáté schůzi Senátu PČR byl předložen návrh zákona o udělení státních vyznamenání. Záležitost jistě prestižní, která je pro vyznamenané občany významným životním úspěchem.

Současně již po několikáté byl senátorům předložen návrh zákona senátora Jiřího Lišky a dalších o účastnících protikomunistického odboje a účastnících odporu proti komunismu, změně zákona o válečných veteránech a o změně zákona o správních poplatcích, tzv. „Zákon o protikomunistickém odboji“.

Právě na tento návrh zákona jsem se odvolávala ve svém vystoupení. V tomto zákoně se v textu sedmého odstavce čtvrtého paragrafu mimo jiné uvádí, že za účastníka protikomunistického odboje nelze považovat toho, kdo se dopustil, a nyní cituji: „...zvlášť zavrženíhodného jednání směřujícího k popření individuálních lidských práv a tomuto jednání se v rámci akcí směřovaných proti komunistickému režimu v Československu bylo možné vyhnout.“, konec citace.

Jen těžko si dovedu představit čin směřující k popření individuálních základních lidských práv, kterému se bylo možno vyhnout, jenž by byl brutálnější než čin Ctirada Mašina. Ten již omámenému a tedy bezbrannému strážmistru SNB  Jaroslavu Honzátkovi podřezal hrdlo.

Autoři návrhu zákona o protikomunistickém odboji sami zdůrazňují, že je takovéto jednání zavrženíhodné. Nelze přece ve jménu práva na svobodu jednoho popřít právo na život druhého.

Proto jsem hlasovala zásadně proti návrhu Senátu v případě bratrů Mašínových a Milana Paumera, jejich činy byly zavrženíhodné.

Dle výše citovaného návrhu zákona o protikomunistickém odboji by aktivní účastníci měli získat dle míry svého boje s komunismem postavení válečných veteránů. Podobný návrh schválil Senát již předloni v březnu, ale bývalá poslanecká sněmovna ho neprojednala.

Od dřívějšího návrhu se novela liší tím, že osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě souhlasného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů.

Novelu přijalo 21  z 37 přítomných senátorů, kromě zástupců pravice pro něj hlasovali i čtyři senátoři ČSSD.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena