Fotovoltaické elektrárny - žhavé téma
Sněmovnou prošel návrh zákona o obnovitelných zdrojích, kterým se navrhuje retroaktivně zdanit 26% fotovoltaické elektrárny, které byly a jsou do provozu uvedeny v tomto a minulém roce.
Návrh tohoto zákona bude senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou zprávu a životní prostředí projednávat na své schůzi 7. 12. 2010.
Obrátila se na mne řada investorů, kteří se obávají v případě schválení této novely nedozírných následků do podnikání v oblasti fotovoltaiky.
V rámci podpory obnovitelných zdrojů energie garantoval stát výkupní cenu elektřiny ze solárních panelů na dobu dvaceti let a také patnáctiletou návratnost investice. Podnikatelé v souladu se zákonem investovali do OZE (obnovitelných zdrojů energie).
Vládní návrh zdanění se mi v současné době jeví jako snížení garantované ceny, jejímž důsledkem mohou být podané arbitráže proti ČR, které v konečném důsledku mohou zatížit státní rozpočet až několika sty miliard korun.
Proto jsem oslovila osobním dopisem pana ministra Martina Kocourka, zda si je vědom všech možných důsledků nejen pro ČR, ale i pro české investory , kteří dostali úvěr a uvádějí fotovoltaické elektrárny do provozu v letošním roce.
V MF Dnes vyšel inzerát, který uvažuje o tom, že finanční prostředky z výroby, které zůstanou provozovatelům po zaplacení navržené daně (v podstatě se jedná o odvod z kupní ceny inkasovaný rovnou z tržeb), nebudou dostatečné pro splácení úroků, vytváření prostoru pro údržbu a nutné provozní náklady, o zisku nemluvě.
Pokud je si toho pan ministr vědom, pak ví, že posílá tyto firmy do konkurzu a likvidace.
Rozdíl, který investor bude muset v případě schválení zákona pokrýt z cizích zdrojů, může unést ČEZ, který v senátu a parlamentu spíše lobuje za zrušení daně z povolenek než za zrušení daně z fotovoltaické výroby. Protože až do nedávné doby byl pan ministr Kocourek předsedou DR ČEZ, je do jisté míry spolu zodpovědným za to, že ČEZ bude největším vlastníkem fotovoltaických zdrojů v ČR a nemalou mírou přispívá k současné nelehké situaci . Současně jsem se pana ministra zeptala, proč a na co žádá ČEZ ze dne 29.9.2010 u EIB úvěr na 200 mil €? To vyvolává dojem, že ČEZ chce pod cenou odkoupit elektrárny od zkrachovalých podnikatelů. Je skutečně zájmem vlády likvidovat střední podnikatelskou třídu?
Použít cizí zdroje mohou zahraniční fondy a silné společnosti, mající základní jmění ve stovkách milionů korun a které nebyly nuceny žádat o úvěry. V žádném případě to nemůže být český podnikatel, který se možná vydal za všech svých prostředků a těšil se, že jeho děti po deseti či patnácti letech budou mít z jeho investice užitek.
Pan ministr mi zatím na můj dopis neodpověděl, doufám, že to není proto, že si je vědom, že opravdu touto cestou likviduje některé české výrobce elektřiny a to v době, kdy v Evropě její cena klesá.
Vážení spoluobčané, v zákonodárství se mi prostě nelíbí jakákoliv "retroaktivita". Připadá mi jako porušení předem daného slova, porušení smlouvy. Stejně se mi z tohoto důvodu nelíbí zdaňování státních příspěvků u stavebního spoření a zavedení státní maturitní zkoušky u studentů čtvrtého ročníku.
Dané slovo by mělo platit za všech okolností a i když nastane situace tak vážná, že je změna nevyhnutelná, mělo by se k ní dospět po vyslechnutí obou zúčastněných stran a nezneužívat momentální síly jednoho z partnerů.
RNDr. Marta Bayerová, senátorka a zastupitelka města Znojma