Ve středu 4. 5. 2011 pokračovala osmá schůze senátního pléna. Jedním z nejvíce diskutovaných bodů programu bylo předložení Národního programu reforem premiérem vlády Petrem Nečasem.
Národní program reforem, který schválila vláda minulý týden, úzce souvisí se Strategií 2020 Evropské unie, která byla v senátu projednána v dubnu roku 2010.
Ta si klade za cíl učinit z EU (cituji) : "inteligentní a udržitelnou ekonomiku podporující začlenění a vykazující vysokou úroveň zaměstnanosti, produktivity a sociální soudržnosti. Evropa 2020 stanoví vizi evropského sociálně tržního hospodářství pro 21. století." Strategie rovněž komplexně propojuje oblasti ekonomické, sociální a enviromentální.
Proti tomu je Národní program reforem soustředěn především na problém konkurenceschopnosti, která se v něm považuje nejen za cíl české hospodářské politiky, ale i za smysl a cíl celého programu. Za hlavní nedostatek považuji to, že Národní program reforem nerespektuje priority dané pro rozvoj naší země ve třetím, v dubnu minulého roku rovněž přijatým dokumentem pod názvem Strategický rámec udržitelného rozvoje české republiky.
Těmito prioritami jsou 1. Společnost, člověk a zdraví, 2. Ekonomika a inovace, 3. Rozvoj území, 4. Krajina, ekosystémy biodiverzita a 5. Stabilní a bezpečná společnost.
Ve tříhodinové rozpravě jasně zaznělo, že vláda se schovává za strategii, která se ve skutečnosti ubírá jiným směrem. Ve jménu zvyšování konkurenceschopnosti skrývá vláda chystaný frontální útok na sociální a pracovní práva našich občanů. Chystá útok na jejich peněženky, životní úroveň, pracovní podmínky, zdraví a celkovou kvalitu života. Vládní materiál počítá nejen s důchodovou a daňovou reformou, ale i s reformou zdravotního pojištění. Vláda v něm slibuje také boj s korupcí, reformu ve školství, snižování chudoby.
Národní program reforem odmítly i odbory, především kvůli navrhovaným reformám důchodové a zdravotní.
Pro odmítnutí Programu hlasovala převážná většina z přítomných senátorů (ČSSD, Severočeši a KSČM). Senátoři za ODS opustili před hlasováním sál.
Na popud předsedy Senátu Milana Štěcha bylo přijato stanovisko , které bude předáno Evropské komisi. V něm je jasně uvedeno, že naše vláda se k evropské strategii hlásí pouze slovně, ale reformní zákony jí navržené k naplnění strategie nepovedou.
Vážení čtenáři, v současné době se opět uvažuje ve Znojmě o způsobu, jak zařadit mateřskou školu do areálu základní školy na Sídlišti Pražská. Již jednou bylo toto téma otevřené na městském zastupitelstvu, ale vše zůstalo při starém. Nyní je tento problém znovu nastolen. Jeden z návrhů byl přestěhovat 1. - 5. ročník dětí ze Slovenské do velké budovy na Sídlišti, proti čemuž vystoupili rodiče dětí, kteří své ratolesti umístili do školy na Slovenské. Druhý snad předpokládá umístění MŠ a 1. - 5. ročníku do jedné budovy na Slovenskou. Toto rozhodnutí by ale znamenalo určité stavební zásahy do budovy. Tady by mohl nastat problém s památkáři, protože chci připomenout, že budova školy na Slovenské, stejně jako škola na Vrchlického ulici (první stupeň školy Mládeže) byly vybudovány na počátku 30. let, kdy kapacita znojemských škol přestala stačit. K vypracování projektu byl vybrán architekt Bohuslav Fuchs, který obě školy navrhl téměř totožné, jen stranově převrácené. Jeho dílo představuje ve Znojmě nejčistší doklad vrcholného funkcionalismu. Ještě pro zajímavost, památník Prokopa Diviše v Příměticích a obchodní dům Dyje jsou rovněž dílem architekta Bohuslava Fuchse.