Minulý týden se do Prahy sjeli jak poslanci, tak senátoři Parlamentu ČR.
Z celého programu senátního pléna bych se chtěla především zastavit u návrhu zákona, který předkládal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a jímž se mění zákon o důchodovém pojištění. V podstatě tento návrh reagoval na stanovisko Ústavního soudu, což by samo o sobě nebylo tak problematické. Jenomže vláda si k tomuto návrhu přidala řadu tzv. „přílepků“, jedním z nich je zvyšování věku odchodu do důchodu. Jedním z nejnesmyslnějších důvodů zvyšování důchodového věku byl argument, že z demografické křivky vývoje našeho obyvatelstva vyplývá neustále rostoucí věkový průměr dožití. Přímo byl uváděn příklad, když „muž narozený v roce 2001, odejde v 73 letech do důchodu, užije si důchodu ještě dvacet let“. Tyto a podobné argumenty senátoři po téměř tříhodinové diskusi odmítli a návrh vrátili do sněmovny s pozměňovacím návrhem vypustit všechny nesmyslné návrhy, které nesouvisejí s ústavním nálezem.
V diskusi jasně zaznělo, že nikdo nemůže odhadnout, jaká bude společenskoekonomická situace, jaké další vlivy životního prostředí celé naší planety ovlivní délku života lidské populace. Kromě toho spoustu profesí nemohou vykonávat lidé do tak vysokého věku. Padla dokonce i otázka, zda tento návrh nepočítá prostě s tím, že spousta lidí se svého důchodu ani nedožije.
Nejhorší je, že v současné poslanecké sněmovně je stav takový, že vláda si jedním hlasováním zajistí podporu stále ještě koaličních partnerů a návrh Senátu přehlasuje.
Zažila jsem to v úterý, když jsem předkládala ve sněmovně Senátem vrácený návrh o ochraně ovzduší ve vztahu k pozemním komunikacím. Přesto, že z 68 hlasujících senátorů a senátorek bylo pro zamítnutí 51, proti byli jen 2, neuznali poslanci argumenty pro zamítnutí doslova „právního paskvilu“. Tento zákon, který předkladatelé ani nepřišli do senátního výboru obhájit, přinese pouze větší náklady a dopravní chaos. Byl označen za populistické gesto, obsahuje závažné legislativní nedostatky. Přesto byl poslaneckou sněmovnou přijat.
Druhým závažným bodem jednání Senátu byl návrh na přijetí Konvergenčního programu České republiky předkládaný ministrem Miroslavem Kalouskem. Po tříhodinové rozpravě Senát Konvergenční program ČR 2011 vypracovaný vládou odmítl a schválil doprovodné stanovisko k celé materii.
Pro vysvětlení. Konvergenční program ČR je základním dokumentem pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaných státních financí v dalších letech. Měl by počítat s úspornými opatřeními pro další roky a do doby ukončení mandátu současné vlády v roce 2014 (?), kdy by měl být snížen deficit veřejných financí na 1,9% HDP.
Senátoři konstatovali, že bez objektivního zhodnocení dopadů dosavadních reforem, poučení z nich a bez širší společenské dohody jak s opozicí, tak se sociálními partnery, a pouhou silovou převahou ve sněmovně prosazované vládní „reformy“ mohou dovést naši zemi do hospodářské stagnace, propadu životní úrovně velkého množství občanů a k nárůstu sociálního napětí.