Minulý týden ve středu zasedli senátoři k projednání zákonů postoupených poslaneckou sněmovnou a dvou petic, které se týkaly především životního prostředí.
Dva zákony se týkaly žhavého tématu, který je po katastrofě v Japonsku v jaderné elektrárně Fukušima, snad denně na pořadu, čímž je výroba a mírové využívání jaderné elektřiny a ionizujícího záření, tzv. atomový zákon. Jednalo se rovněž o problematice úložišť jaderného odpadu a vyhořelého paliva v naší zemi a možnosti případného dalšího nakládání s ním.
Byl doporučen legislativní návrh sloučit projednávání obou návrhů zákonů do jedné novely atomového zákona. Při přípravě tohoto nového zákona by se mělo zabývat jiným principem vymezení příjemce finančního příspěvku poskytovaného z jaderného účtu obcím, v jejichž blízkosti se provádějí výzkumné práce nebo jsou stanovena chráněná území k ukládání radioaktivního odpadu. Jeho stanovení by nemělo být vázáno na katastrální území obce, ale mělo by být dáno zónami, tak jak tomu je například v případě polohy obcí v okolí jaderných elektráren.
Petice za "Záchranu a zachování populace kamzíka horského v pohoří Hrubého Jeseníku pro příští generace" vyvolala letitý problém v ochraně přírody a to určení, jaký rostlinný či živočišný druh je v dané lokalitě původní.
Druhá petice "Zachraňme Šumavu" přináší značně složitější problémy, protože v podstatě zánik šumavského lesa postupuje stále progresivnější formou. Petice byla přerušena a ještě před jejím předložením na plénu Senátu, které začne ve středu 20. 7. 2011, bude usnesení výboru dopracováno.
O celé problematice naší "královské" Šumavy si vás, milí čtenáři, dovolím informovat až po proběhnutí celého schvalovacího procesu. Situace je vážná, neboť kůrovec expanduje z dolních pásem Šumavy i do dalších lesních porostů.
Jinak i nadále přeji těm, kteří mají možnost si užít pár dní volna a především dětem a studentům, pěkné počasí a pohodu při nabírání sil do dalšího pracovního období.