Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMSenátVystoupení v Senátu

Vystoupení v Senátu

Vystoupila jsem proti návrhu loterijního zákona

(26.7.2011) Stalo se na desáté schůzi Senátu dne 22.7.2011

Senátorka Marta Bayerová:  Vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, problematika loterií a jiných podobných her je jistě velmi složitá, vnitřně komplikovaná a společensky významná, v dobrém i v tom zlém. Střetává se v ní zájmy provozovatelů různých her, zájmy státu, společenských organizací, obcí, zájmy občanů i zájmy těch, kteří se zabývají léčbou závislosti na těchto hrách. Sladit tyto různorodé a často proti sobě působící zájmy je téměř nemožné, a to tím spíše, mají-li být sladěny v zákoně. Uznávám proto, že projednáváme návrh zákona, který je ve své podstatě značně komplikovaný. Navíc podle údajů MF bylo v loňském roce vloženo do všech druhů her celkem 125 miliard 634 milionů korun a zpětně vyplaceno 93 miliard 811 milionů, rozdíl 31 miliard 821 milionů, které se po různých odvodech a poplatcích snížily na 25 miliard korun. I to bychom měli vzít v potaz při posuzování kvality tohoto senátního tisku.

Vzhledem k uvedenému se ale obávám, že návrh, který k nám přišel z PS, je nejen komplikovaný, ale i zmatečný. Obsahuje celou řadu, a už to tady zaznělo, věcných i formulačních chyb. Je na mnoha místech nesrozumitelný, s možností různého výkladu apod. Dokladem toho je i stanovisko legislativního odboru Senátu, které všichni máte k dispozici a které vyjmenovává celou řadu konkrétních a často velmi závažných nedostatků.

Co mi vadí nejvíce, je zrušení zákazu provozování výherních přístrojů v sousedství budov škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, státních orgánů a církví. Ruší se i zmocnění pro obce, stanovit vyhláškou omezující okruh vzdálenosti do 100 metrů od těchto budov. Není tedy zřejmě daleko chvíle, kdy možná se setkáme i v našich budovách s poblikávajícími výherními automaty, jako symbol moudrosti našich zákonodárců, tedy i nás.

Když jsem pročítala zápis z jednání sněmovny, pochopila jsem, že příčinou zmatečnosti tohoto návrhu zákona je zřejmě způsob jeho projednávání a schvalování. Na začátku byl návrh MF, ale vedle něj tu byl i návrh poslanců sociální demokracie, který byl bohužel zamítnut, a návrh hl. m. Prahy. Současně byly předloženy zhruba tři komplexní pozměňovací návrhy a mnoho jednotlivých pozměňovacích návrhů. Přitom rozpočtový výbor doporučoval PS, aby návrh zákona MF schválila bez připomínek.

O zmatcích při hlasování o konečné podobě tohoto zákona se zřejmě bude ještě dlouho mluvit. To ovšem za situace, kdy na MF se pracuje na komplexní novele loterijního zákona, která by měla být předložena příští rok.

Závěrem si dovoluji ocitovat ohodnocení tohoto návrhu zákona novinářem Davidem Kaslem, který se dané problematice věnuje už dlouhodobě. Navrhovanou právní úpravu hodnotí takto – cituji: O proklamované regulaci hazardu u ní nemůže být řeč, spíše vytváří prostor pro zvýšení korupčního tlaku na zastupitele obcí, zasahuje do konkurenčního boje v loterijním byznysu, zachovává na něm nerovné podmínky, jde zcela proti vládnímu záměru hazard konečně zdanit a také je fakticky výsměchem rozhodnutí Ústavního soudu o možnosti regulace videoloterijních terminálů obcemi. Konec citace.

Přestože si nesmírně vážím snahy kolegů, napravit některé chyby projednávaného zákona pomocí pozměňovacích návrhů, myslím si, že to nestačí. Byl nám předložen, bohužel, komplexní zmetek, který zřejmě dílčími úpravami napravit nelze. Proto se připojuji k návrhu na zamítnutí. Děkuji vám za pozornost.

 

Dle stenozáznamu

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena