Po tradičním Znojemském historickém vinobraní prožívalo město na začátku měsíce září další tradiční (letos již třináctou) akci, kterou je festival Znojemský hrozen. Když jsem tento gastronomický festival před léty společně s Michaelem Melíškem a Láďou Jíšou zakládala, ani mne nenapadlo, že sám festival přežije svoje zakladatele. Dnes již nejsou oba dva bohužel mezi námi, organizace festivalu se ujali jejich bývalí spolupracovníci a nyní nástupci v čele s JUDr. Jirkou Mejstříkem.
Jejich postavení určitě nebylo lehké, protože navazovat na perfektně propracovanou a zaběhlou akci chce jistou dávku odvahy, ale i umění.
Opět jsme se mohli setkat se známými osobnostmi festivalu (a nejen festivalu), jako je doc. PhDr. Jitka Vysekalová, Ing. Jiří Mikeš, Ivan Vodochodský, Mikeš Boháček a spoustou dalších, ale "brblání" Ládi Jíši a naopak neskonalý humor Michaela Melíška na festivalu chyběl. Alespoň mně. Proto na oba dva vzpomínám a děkuji jim za přínos ke kulturnímu životu města Znojma, za Mezinárodní televizní a rozhlasový festival o gastronomii Znojemský hrozen, který se stal tradiční součástí znojemského září.
Velmi zajímavý byl program "Fóra české potraviny Znojmo 2011", kde jsme se dozvěděli o skutečném stavu v soběstačnosti určitých zemědělských produktů a naopak o produktech, které musíme dovážet, přestože jsme byli v jejich chovu či produkci soběstačni.
Je vidět, že naše zemědělství nemá v EU potřebnou podporu a na rozdíl od zemědělců v jiných členských státech jsme jakýmisi "otlounkánky". Je to chyba našich zástupců v EU, kteří nedovedli vybojovat pro naše zemědělce výhodné postavení. Máme pozemky, které leží ladem, nebo se na nich v nadměrné míře pěstuje řepka, slunečnice, kukuřice. Nebo jsou na nich postaveny fotovoltaické elektrárny.
Naše spotřeba vepřového masa neodpovídá množství chovu, stejně tak drůbeže, vajec a dalších produktů. Pak dovážíme tyto potraviny z jiných zemí Evropy a světa, ale často ve špatné kvalitě, byť levné. Nechci mluvit o množství a ceně cukru, kde jsme byli nesporně jako stát poškozeni.
Setkala jsem se například v zemích Lotyšsku a Litevsku s tím, že jejich domácí výpěstky, které odpovídají našim "bio" potravinám , jsou dotovány státem a jsou levnější proto, aby jim lidé dávali přednost před dovozem. U nás jsou tyto produkty naopak dražší a to o dost před dovozovým zbožím.
Zdaleka ne všichni naši občané si mohou pouze z čistého patriotismu nebo zájmu o zdravé výrobky dovolit kupovat dražší zboží.
A když se urodí některého produktu nadmíra, jako se to stalo letos s chmelem, tak si s tím nevíme rady. Když je na Moravě přebytek meruněk, dají se "do sudu", ale co s chmelem, když ho nikdo nechce. Dřív se zaorávala nadprodukce rajčat a okurek a říkalo se tomu ze stran našich zemědělců "turecké hospodářství" , jakpak budeme říkat tomu současnému?