21. září se v Praze uskutečnila další protestní akce proti vládě. Byl to "FESTIVAL ZA DEMISI VLÁDY". Na Klárově prakticky celé odpoledne vystupovali razantně a jasně zástupci různých hnutí a organizací. Současně se rozdávaly letáky s kritikou negativních dopadů rozhodnutí pravicové vlády na život občanů v naší zemi. Lidé mohli diskutovat s členy těchto hnutí a hovořit o problémech, kterými poslední dobou žijeme.
Trochu jsem byla zklamaná účastí, buď nejsou Pražané až tak revoluční, nebo sociální problémy v našem hlavním městě nejsou tolik vyhrocené jako v menších městech. Dle názoru předsedy SDS (strana demokratického socialismu ) Milana Neuberta nejsou lidé schopni pořádně hájit své zájmy a bojovat za ně. Češi jsou nad míru opatrní a stále vyčkávají na názory a činy ostatních a okolí. Dalším důležitým faktorem současné pasivity občanů je fakt, že stále ještě nepocítili dopad antisociálních zákonů sami na sobě. To teprve přijde po novém roce, až tyto zákony začnou platit.
Od čtvrtka 6. 10. začne plenární zasedání Senátu. Na programu je kromě jiného Kalouskův balíček zákonů o dani z přidané hodnoty, o stavebním spoření, o dani z příjmů, o důchodovém spoření a doplňkovém penzijním spoření. Dále se budou projednávat návrhy zákonů ministra práce a sociálních věcí Drábka v souvislosti s úspornými opatřeními, novela zákoníku práce, o pomoci v hmotné nouzi a sociálních službách, o zaměstnanosti, poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
Své návrhy bude předkládat ministr zdravotnictví Heger - návrh zákona o zdravotních službách, o zdravotní záchranné službě, o specifických zdravotních službách, o veřejném pojištění.
Ministr spravedlnosti Pospíšil bude předkládat novelu trestního zákoníku. Senát bude rozhodovat rovněž o školském zákoně.
Vše jsou návrhy, které v poslanecké sněmovně protlačila pravicová koalice, aniž by brala na vědomí připomínky levicových poslanců. Věřím, že v Senátu bude snaha zmírnit sociální dopad těchto novel a že mnoho z nich bude vráceno do sněmovny.
Při sledování televizního pořadu s premiérem Nečasem jsem však z jeho úst slyšela, že pravicová sněmovna přímo očekává navrácení těchto návrhů, ale že je znovu schválí. Tuto bezvýchodnou situaci by mohly napravit jedině předčasné volby do poslanecké sněmovny, kdy by se změnilo rozložení politických sil ve prospěch levice, jak ukazují současné průzkumy preferencí.