Vážení čtenáři, dovolte mi, abych se s vámi podělila o zážitky ne tak zcela obyčejné. Díky česko-čínské spolupráce v různých oborech činnosti, jsem se mohla podílet na projektu, který se mi velmi líbil.
Deset let neměla čínská televize licenci na vysílání pohádky o Krtečkovi, který se stal v minulých letech téměř kultovní postavičkou. Přes Česko – Čínskou hospodářskou komoru požadovala čínská strana licenci na obnovení vysílání českých pohádek a především měla zájem o „Krtečka“. Po dlouhém vyjednávání došlo k uzavření smlouvy mezi dědici díla pana Radka Milera, duchovního otce pohádkového Krtečka a čínskou stranou.
Ve čtvrtek 19.7. 2012 se konalo slavnostní zahájení vysílání seriálu o „Krtečkovi“. Ten den začínaly v Číně prázdniny pro školáky a na všech televizních kanálech bylo zahájeno vysílání naší pohádky.
Prvním dílem byl „Krtek a autíčko“. Celá slavnostní událost byla doprovázena kulturním vystoupením pěveckých a tanečních souborů dětí českých i čínských a slavnostními projevy čínských i českých vysokých představitelů.
Za Českou republiku vystoupila paní Lydie Klausová, která celou akci zastřešovala. Zdůraznila nutnost a prospěšnost spolupráce mezi ČR a Čínou. Zvláště v kulturní oblasti, kde neexistují jakékoli rozpory politické.
V české delegaci byl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, senátoři Jaroslav Doubrava a Marta Bayerová jako představitelé skupiny přátel Česko – Čínské spolupráce v Senátu a další členové komory.
Problém vyvolala účast českého velvyslance pana Žantovského na oficiální akci Dalaljámy, který tvrdil, že to byla jeho soukromá záležitost. Čínská strana však považovala chování oficiálního představitele ČR jako projev celostátní politiky naší země. Pan Źantovský si neuvědomil, že svou účastí na akci mohl poškodit vztahy mezi Čínou a ČR. Tato kulturní akce byla uspořádána na podporu spolupráce mezi oběma státy.
Tato kulturní akce byla uspořádána na podporu spolupráce mezi oběma státy.