Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMSenátVystoupení v Senátu

Vystoupení v Senátu

Jako zpravodajka jsem podpořila snažší volbu tvaru ženských příjmení

(4.2.2013) Na 4. schůzi Senátu dne 31.1.2013

Senátorka Marta Bayerová: Vážená paní předsedající, vážený pane předkladateli, projednáváme poměrně jednoduchý návrh zákona, který usnadňuje ženám, občankám ČR, používat svá příjmení bez tzv. přechylování, tedy bez koncovky -ová.

Stávající právní úprava to umožňuje pouze v případech sňatku či narození, a to tehdy, jestliže partnerem je cizinec či dítě pochází ze smíšeného manželství. Mimo sňatku či narození to lze pouze v případě cizí národnosti či její změně, případně pak tehdy, je-li splněna některá z výše uvedených podmínek a žena dosud používala příjmení v přechýlené podobě.

Zákon tak nezasahuje do užívání pravidel českého jazyka, protože ta používání ženských příjmení bez koncovky -ová již nyní umožňují. Např. Petra Janů.

Jak výše uvedeno, umožňuje to i stávající právní úprava. Nové je pouze to, že se možnost užívání této varianty ženského příjmení liberalizuje, protože ruší omezující podmínky, za nichž by to bylo možné.

Podle navrhované právní úpravy se nechává na volbě české státní občanky, jakou podobu svého příjmení si nechá do matriky zapsat. V tisku se k tomuto návrhu zákona vyjadřoval i ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. V souvislosti s "vpádem cizích slov do češtiny" považuje navrhovanou úpravu za možnou. Upozorňuje však na to, že v takových případech si musí čeština pomáhat užíváním i křestních jmen, aby bylo zřejmé, o kom se mluví. Nemluvíme o Peake, ale o Karolíně Peake. Rozumíte mi. Aby bylo vidět, zda je to žena nebo muž.

Podle mých zjištění na matrice ve Znojmě, kde už 32 let oddávám a s různými podobnými případy jsem se několikrát setkala, by s aplikací navrhovaného zákona neměl být velký problém. Pokud se výjimečně objeví požadavek na změnu ženských příjmení do mužského rodu, pak má žadatelka již nyní možnost řešit to změnou své národnosti.

To je však požadavek často nepřijatelný. Neočekává se, že by přijetím tohoto návrhu zákon došlo k výraznému nárůstu požadavků za změnu příjmení. Takových žádostí opravu není zase tolik.

Podle informace, kterou máme k dispozici od našich legislativců, neobsahuje návrh zákona žádné právní či legislativně technické problémy. Navrhované změny příslušných ustanovení zákona nekomplikují, naopak zjednodušují.

Zjednodušená bude i procedura na matrikách při žádostech o změnu příjmení. Jak už jsem uvedla při prvním čtení tohoto návrhu, považuji ho za jeden z těch, který některým pomůže a nikomu neublíží. Vzhledem k uvedeným skutečnostem doporučuji Senátu tento návrh zákona schválit. Děkuji vám za pozornost.

Dle stenozáznamu

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena