Vážení čtenáři, ve středu 13. 3. 2013 se konalo plenární zasedání Senátu. Senátní plénum se řídilo schváleným programem. Prvním bodem bylo projednání Celonárodní výzvy - petice „Za záchranu českého léčebného lázeňství“. Na podporu vystoupilo 17 senátorů a v hlasování se Senát postavil za petenty. Senátoři bojovali na straně petentů za zachování lázeňské péče jako péče zdravotní, na jejíž úhradě by se měly podílet zdravotní pojišťovny. Kdyby se úhrada lázeňské péče měla přenést plně na pacienty, zkolabuje náš lázeňský systém. Této služby by využívali jen movití občané a cizinci, kteří by do lázní jezdili spíš na rekreaci než na léčení. V ČR bývala povolání (horníci, hutníci, slévači), jejichž pracovníci měli na lázeňskou péči nárok. Ale to je hluboká minulost. A to nemluvím o privatizaci lázeňských domů. Vážení čtenáři, víte, ve kterém kraji je nejhustší síť lázeňských domů? V kraji Olomouckém. Kdyby došlo k utlumení péče, tak stoupne i nezaměstnanost, o práci by přišli především pracovníci v lázeňských službách .
Druhým bodem, který podpořili téměř všichni přítomní, byl návrh zákona o daních z příjmů, který předložil poslanec Michal Doktor. Tímto zákonem se zdaňuje první prodej nemovitostí nabytých v rámci církevních restitucí, který měl být původně v návrhu vládního zákona nezdaněný. Tím získá stát několik desítek milionů korun.
Velké rozhořčení vyvolal návrh zákona Senátu o jednacím řádu poslanecké sněmovny, který předkládal senátor Miroslav Nenutil. V poslanecké sněmovně odstranili koaliční poslanci z návrhu všechna opatření ke zkvalitnění legislativního procesu, která byla navržena i pro Senát a vložili tam svoje opatření, včetně snížení počtu poslanců potřebných pro vznik klubu z 10 na 6. Je to drobná ukázka zkorumpovanosti české vládní politiky. Vše bylo kvůli udržení koalice se stranou LIDEM za hlasování v souladu s vládní koalicí.
Ve svém vystoupení k tomuto bodu jsem připomněla návrh komunistických senátorů v sedmém období na snížení počtu potřebných senátorů z 5 na 3, který nám senátoři vládní koalice zamítli hned v prvním čtení (a to několikrát po sobě). Návrh byl v této podobě v Senátu odmítnut .
Proti vládnímu návrhu na působení sil a prostředků rezortu ministerstva obrany ve výcvikové misi EU v Malijské republice v letech 2013 a 2014 jsme hlasovali pouze tři senátoři.