Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMSenátVystoupení v Senátu

Vystoupení v Senátu

Navrhla jsem zamítnutí zákona upravujícího nájemní bydlení

(27.3.2011) Stalo se na šesté schůzi Senátu. Pro návrh hlasovalo celkem sedm senátorů a senátorek. Zákon byl nakonec vrácen do Sněmovny s pozměňovacími návrhy

Senátorka Marta Bayerová:  Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové, mně se nelíbí způsob, jakým současná vláda předkládá a současná sněmovna schvaluje návrhy zákonů v poslední době.

Nyní projednáváme návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník, a některé zákony další. Současně ale všichni víme, že je připravovaná tzv. velká novela občanského zákoníku. Dalo by se tedy očekávat, že dnes projednávaná novela je v souladu s připravovanou velkou novelou.

My dnes projednáváme verzi, kterou v oblasti úpravy nájemního bydlení připravovaná velká novela zásadně změní. Navíc si nejsem úplně jistá, že ji musíme přijmout proto, že jinak by nebylo možné řešit spory mezi pronajímateli a nájemníky o výši nájemného. Jak se tyto spory dnes řeší? Řeší se u soudu, stejně tak, jak navrhuje projednávaná novela.

Ostatní ustanovení z projednávaného návrhu zřejmě odkladu snesou. Proč se tak spěchá na přijetí této novely? Není to z obavy, že příprava velké novely bude trvat velmi dlouho? Možná pan ministr ví něco, co my nevíme, protože vládní koalice přece ve sněmovně má 118 hlasů, a schválení velké novely občanského zákoníku by pro ni neměl být problém. Tím spíše, že je to úkol z vládního prohlášení.

Ať tak či onak, já opravdu nevidím důvod, proč bychom měli projednávaný návrh schválit a vytvářet tak další zmatky v našem právním řádu. Navrhuji proto projednávaný návrh zamítnout. Děkuji za pozornost.

 

Dle stenozáznamu

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena