Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMSenátVystoupení v Senátu

Vystoupení v Senátu

Podpořila jsem zamítnutí zákona o veřejném zdravotním pojištění

(26.7.2011) Bylo to na desáté schůzi Senátu dne 21.7.2011

Senátorka Marta Bayerová:  Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové, k tomuto tisku už byla velmi podrobná diskuse; a jistě od kolegyň a kolegů, kteří jsou v této problematice zdravotnictví daleko fundovanější než já.

Přesto si dovolím dvě stručné poznámky.

Za prvé. Fascinovala mě zpráva v tisku ze dne 19. 7. 2011 o stanovisku NERV, který byl vyjádřen v tzv. desateru pro zdravotnictví. Ve zprávě ČTK se doslova uvádí, budu citovat – podle expertů z NERV by chroničtí pacienti neměli platit poplatky ze zdravotnictví. Podle šéfa skupiny expertů M. Zámečníka hrozí, že když chroničtí pacienti musejí platit, odkládají návštěvu lékaře až do doby, kdy se jejich stav ještě daleko více zhorší a péče pak stojí zdravotní pojišťovny víc. Nemá smysl zatěžovat chronicky nemocného, který čerpá hodně péče. Potvrdil jejich doporučení i pan ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podmínky by ale měl být vstup pacienta do zvláštního programu a jeho plnění. Experti také doporučují, aby všichni pacienti platili poplatky v nemocnicích jen měsíc. Další pobyt už by byl bez poplatků. To je konec citace.

Opravdu nevím, co si s námi vláda hraje za hry. Předkládá nám návrhy na další a další poplatky ve zdravotnictví pro všechny, aby mohl současně ministra zdravotnictví říci, že nemá cenu jimi zatěžovat chronicky nemocné.

Máme dnes schválit zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici bez časového omezení. A vládou oceňovaní experti NERV nám sdělují, že by je pacienti déle než měsíc platit neměli.

To není Kocourkov, to je tragédie této země, protože je to projev, promiňte mi to, naprosté degradace vládnutí. Pokud v tom ovšem není úmysl úplné devastace našeho zdravotnictví a jeho následné, snadné a levné privatizace.

Poznámka druhá. Minulý týden zveřejnil Český statistický úřad výsledky výzkumu chudoby v naší zemi. Konstatuje se v něm, že počet lidí ohrožených chudobou se loni zvýšil o 50 tisíc na celkem 936 tisíc lidí, tedy zhruba každý devátý občan této země žije z příjmu 9329 korun na měsíc a přibližně 64 § domácností vychází se svým měsíčním příjmem jen s obtížemi. A my jim zvyšujeme soudní poplatky, zdravotnické poplatky, DPH. Znemožňujeme jim tedy žít v právním státě, mít zdravotnickou péči a kvalitní život vůbec. Někteří členové vlády jsou na to zřejmě hrdi, hrdi na to jsou zřejmě i ti zákonodárci z řad vládní koalice. Stydím se ale za to a proto podpořím zamítnutí tohoto návrhu.

 

Dle stenozáznamu

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena