Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMSenátVystoupení v Senátu

Vystoupení v Senátu

Vystoupila jsem proti navrhovaným změnám ve zdravotnictví

(10.10.2011) Stalo se dne 6.10.2011 na 12. schůzi Senátu

Senátorka Marta Bayerová: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, k předkládanému balíčku návrhů zákonů týkajících se zdravotnictví hodlám vystoupit pouze jednou, ačkoliv mám řadu zásadních připomínek ke každému z nich. Chci dát ale prostor především těm kolegyním a kolegům, kteří mají ke zdravotnictví blíže a jejichž vystoupení budou jistě fundovanější než moje. Hned si však dovolím poznamenat, že u všech z nich podpořím návrh na jejich zamítnutí.

Ve svém vystoupení se chci zaměřit pouze na to, co mě trápí už celou dobu a na co jsem již několikrát upozorňovala. Je to způsob vládnutí v této zemi a způsob přijímání zákonů v Poslanecké sněmovně. Tentokrát mi byl inspirací i postřeh lékařů ze Znojma. Návrh projednávaného vládního zákona byl v Poslanecké sněmovně zásadně měněn hned dvakrát. V prvním jednání výboru obdrželi jeho členové celkem, jak už tady zaznělo, 94 pozměňovacích návrhů a legislativně technických úprav. Na jejich prostudování a prostudování dalších stanovisek doslova na stovkách stran měli členové výboru pouhý jeden jediný den! Ve druhém čtení byl návrh zákona doplněn o dalších 44 pozměňovacích návrhů. To je bohužel typická ukázka údajně demokratického zákonodárného procesu v naší zemi! Tomu se však hodlám věnovat podrobněji v jiném vystoupení v rámci této schůze.

Nyní mi ale dovolte, abych odcitovala slova z dopisu prezidenta České lékařské komory lékařům ze dne 19. září 2011. Cituji:

"Vážené kolegyně a kolegové, je mojí povinností upozornit vás na hrozby vyplývající ze zákona o zdravotních službách, který již schválila Poslanecká sněmovna. Úvodem si dovoluji vám připomenout, že ministr Heger nejprve převzal návrh zákona o zdravotních službách od svého předchůdce doktora Julínka, a to v podobě, kterou odmítlo v listopadu 2008 celkem 80 % přítomných delegátů sjezdu. Tento sjezd zároveň vyzval k odvolání ministra Julínka. Po složitých jednáních se České lékařské komoře prosadilo prosadit některé podstatné změny. Drakonické pokuty pro zdravotnická zařízení i pro soukromé lékaře za často i velmi banální provinění sice v zákonné úpravě zůstaly, ale na základě dohody s ministrem Hegerem vládou schválený text zákona již neobsahoval povinnost plošných přeregistrací zdravotnických zařízení a nezasahoval ani do práva profesní samosprávy nahlížet do zdravotnické dokumentace. S politováním vám však musím oznámit, že ministr Heger nedodržel daný slib, podvedl lékaře a v rozhodující chvíli podpořil pozměňovací návrhy, kterými poslanec Bc. Šnajdr obešel podstatnou část demokratického legislativního procesu. Proti vůli poslanců Šnajdra a Šťastného a ministra Hegera neměli vyjednavači České lékařské komory šanci uspět, zejména když se poslanci Věcí veřejných nechali zastrašit výhrůžkami, že pokud nepodpoří Šnajdrův návrh a budou trvat na textu schváleném vládou, dojde k rozpadu koalice.

Zákon schválený Poslaneckou sněmovnou 7. 9. 2011 znamená, že zdravotnická zařízení včetně soukromých lékařů mohou poskytovat služby na základě stávajících registrací pouze po dobu 36 měsíců od nabytí účinnosti zákona. Pokud mají zájem o další existenci, musí do 9 měsíců od nabytí účinnosti zákona požádat správní orgán, tedy krajský úřad, o povolení k činnosti, přičemž tuto žádost musí doplnit o řadu potvrzení. Zástupci České lékařské komory nebudou moci bez souhlasu pacienta v rámci prošetřování stížností nahlížet do zdravotnické dokumentace. Zákon obsahuje drakonické finanční sankce, a to i za banální přestupky. Tyto pokuty mohou být zejména pro soukromé lékaře likvidační. Zákon vydává soukromé lékaře na milost a nemilost úředníkům krajských úřadů. Česká lékařská komora se bude samostatně snažit prosadit své pozměňovací návrhy při projednávání tohoto zákona v Senátu ČR. Je však možné, že současná opozice, která je součástí senátní většiny, se bude snažit z politických důvodů zákon odmítnout jako celek. Pokud by se tak stalo, došlo by pravděpodobně k přehlasování tohoto senátního veta Poslaneckou sněmovnou.

Tato situace je kritická. Máme-li mít tedy vůbec nějakou šanci zabránit poslancům Šnajdrovi, Šťastnému a ministru Hegerovi v likvidaci části soukromých lékařů, jejichž místa by bezplatně mohli zaplnit zdravotnické řetězce, musí nutně dát hlasitě najevo svoji nespokojenost především ti, kdo jsou zákonem o zdravotních službách existenčně ohroženi, tedy soukromí lékaři. Kontrolu zdravotnických zařízení, včetně odejmutí registrace těm, která nesplňují zákonné požadavky a ohrožují pacienty, mohou krajské úřady provádět i podle dosud platných zákonů. Cílem této pokoutně prosazené změny v zákoně je zřejmě něco úplně jiného. Pravděpodobně snaha zlikvidovat část soukromých lékařských praxí, aby jejich místa mohly zadarmo, tedy bez nutnosti odkupu praxí, zaujmout zdravotnické řetězce. Ohroženi jsou zejména starší lékaři, kteří již nebudou mít sílu vzdorovat byrokratické mašinerii a kterým tímto zákonem stát sebe možnost prodat své praxe, které jim fakticky ukradne." Konec citace.

Takže si to dovolím shrnout. Ministr vyhoví požadavkům lékařů a vládní návrh zákona přeregistraci soukromých lékařů neobsahuje. V procesu schvalování zákona v Poslanecké sněmovně však nastoupí zástupci zájmů velkých medicínských firem a prosadí své pozměňovací návrhy. V hlasování se jim podřídí jak koaliční poslanci, tak členové vlády. Nadvláda moci ekonomické nad mocí zákonodárnou a výkonnou tak opět bude v naší zemi potvrzena! Děkuji vám za pozornost.

Dle stenozáznamu

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena