Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj region

Můj region

Leden 2010: Na Znojemsku je nezaměstnost ve výši 17,2 %

(17.1.2010) Na jedno volné pracovní místo je 65 zájemců, uvádí Znojemský týden

ZNOJMO (jm). Přestože k žádnému hromadnému propouštění na Znojemsku nedošlo, na všech čtyřech pobočkách úřadu práce se první lednový týden přihlásil rekordní počet 953 lidí. „Nejvíce jich přišlo ze stavebnictví a zemědělství, kde skončily sezónní práce, 220 zaměstnancům obecních a městských úřadů vypršely smlouvy uzavřené na veřejně prospěšné práce. Evidujeme také 161 živnostníků, řada z nich pracovala v sezónních restauracích. Hlášeno máme i osmdesát lidí, kteří pracovali mimo území České republiky,“ vypočítal ředitel Úřadu práce Znojmo Emil Čopf. Nevyplnila se předpověď týkající se znojemské dopravní firmy ČAS (dopravce, který ukončil provozování městské dopravy ve Znojmě), na úřadu práce se namísto pětačtyřiceti lidí, přihlásilo jen necelých deset.
Ve všech pádech skloňovaná krize dorazila do regionu až nyní a zvedla tak prosincovou míru nezaměstnanosti z 15,35 procenta na 17,2. Znojemský úřad práce k osmému lednu tak registroval 9949 lidí. Jen během prvního lednového týdne nezaměstnanost stoupla téměř o dvě procenta.
„Se zakázkami je to teď špatné, práce je málo a tak jsme museli propustit dvaadvacet zedníků a dalších profesí. Počítám, že více než polovinu z nich na jaře přijmeme zpátky. Rozloučili jsme se s těmi, kteří nepracovali kvalitně a měli problémy s pracovní morálkou,“ uvedl ředitel znojemské stavební firmy Stanislav Hahn.
Podle informace vedení cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou, se v lednu do evidence úřadu práce přihlásí dalších osmdesát sedm pracovníků, kteří byli na podzimní kampani v cukrovaru.
Kritická je nabídka pracovních příležitostí. Na každé volné pracovní místo tak v přepočtu vychází přibližně 65 zájemců. „Je to katastrofa, práce ve Znojmě ani v okolí není, sehnala jsem si místo až v Praze kam budu dojíždět,“ uvedla bývalá majitelka znojemského obchodu se sklem a porcelánem, který skončil.
Úřad práce nabízí nezaměstnaným rekvalifikační kurzy, v kterých si mohou rozšířit své znalosti. Vloni je absolvovalo přes osm set lidí. Patřilo k nim osmnáct kurzů výuky základů obsluhy počítačů, v dalších získali uchazeči o práci řidičské průkazy, například C a E, složili svářečské zkoušky, získali osvědčení pro řízení vysokozdvižného vozíku, ženy se hlásily do kurzů zaměřených na vazbu a aranžování květin a práci v sociálních službách, zájem je také o vzdělávání v oboru ekonomika a účetnictví.

Zdroj zde

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena