Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Ani úsporný balíček nepřiměl ministra Kalouska přijít do Senátu

(11.12.2012)

Ve středu 5. 12. 2012 začala druhá řádná schůze Senátu. Jedním z nejsledovanějších bodů byl návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů, tedy takzvaný „úsporný balíček“. Vše probíhalo dle očekávání, jen předkladatel návrhu, ministr financí Miroslav Kalousek, se do Senátu nedostavil. Jeho zákony tak předkládal místo něj, zřejmě z kolegiální solidarity, ministr zdravotnictví Leoš Heger. Možná měl pan Kalousek na práci něco důležitějšího…  Jistě předem správně odhadoval, jako stanovisko Senát zaujme, právě proto se měl  jako předkladatel zákona k němu v Senátu osobně vyjádřit a vyslechnout si názory senátorů, včetně velmi kritických slov, která na schůzi zazněla.

Před plenárním zasedáním prošel tento zákon třemi senátními výbory: Výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Výborem pro územní rozvoj, veřejnou zprávu a životní prostředí a Ústavně  - právním výborem. Usnesení všech tří výborů doporučila návrh zákona zamítnout. Stejné usnesení – zamítnout – bylo schváleno i Senátem.

Z bohaté diskuse bych ráda připomněla zejména stanovisko Svazu průmyslu a dopravy: „Chápeme potřeby fiskální konsolidace, nicméně stále postrádáme opatření řešící daňové úniky, audity veřejných výdajů apod. Obáváme se i nejistoty spojené s označením řady návrhů jako „dočasných“. Neexistuje jasný dlouhodobý záměr stabilizující české podnikatelské prostředí. To platí i pro daně. Požadujeme, aby vláda vybrané prostředky efektivněji spravovala a nezvyšovala břemeno soukromého sektoru, který je reálným plátcem daní, tedy zdrojem veřejných financí.“ Toto stanovisko totiž na základě konkrétních poznatků ukazuje, že nyní dochází právě k tomu, před čím KSČM varovala dlouhodobě. I naprostému laikovi musí být přece jasné, že když lidem vláda přiškrtí příjmy příliš, doplatí na to i ekonomika a krize se ještě prohloubí. Naší vládě je ale i ta nejprostší logika zřejmě cizí. Také o tom, že neplatí pravidlo, že se zvýšením sazby nepřímé daně se zvýší i její výběr, jsme se mohli za poslední dva roky mnohokrát přesvědčit. Například Olomoucký kraj stály změny zákona o rozpočtovém určení daní za poslední rok více než 100 milionů korun.  Tento návrh zákona jsem nemohla v žádném případě podpořit.

Na této schůzi jsme ale jednali ještě o další médii ostře sledované záležitosti. V prvním dnu jednání byl dovolen čtvrtý, respektive čtvrtá místopředsedkyně Senátu, paní senátorka Miluše Horská. Dvakrát neúspěšný kandidát na tuto funkci, senátor Jiří Čunek, již nekandidoval, což jsem osobně kvitovala. Takže vedení Senátu je úplné a může plně pracovat.

Vážení čtenáři, chtěla bych vás informovat o výsledku konání sobotního Ústředního výboru KSČM. Výbor doporučil  pro 1. kolo přímé volby podporu kandidátům od středu nalevo s tím, že o podporu naší strany požádali Jiří Dienstbier a Miloš Zeman. Vladimír Remek jasně vysvětlil, proč odmítl kandidovat za KSČM v prezidentských volbách. Tříštil by tak levicové síly a na tom by mohla vydělat jedině pravice. Velmi si Vladimíra Remka vážím, protože neupřednostňuje osobní zájmy před zájmy široké veřejnosti.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena