Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Co nás stojí obnovitelné zdroje energie

(14.4.2013)

Nedávno jsme byli jako  členové výboru pro Veřejnou zprávu, územní rozvoj a životní prostředí na studijním výjezdu v Německu, kde zcela přepracovali přístup k výrobě energie. Odvrací se od jaderné energie i za cenu budování nových tepelných elektráren, ale hlavně chtějí rozšířit počet výroben energie na základě "obnovitelných  zdrojů".  Chci mluvit především o" fotovoltaikách".

Jenomže v Německu preferovali budování " fotovoltaik" na střechách  obytných domů, úřadů, dokonce i na kajutách lodí. V Německu nenajdeme tolik hektarů orné zemědělské půdy jako u nás, na kterých jsou instalovány průsvitné panely. A takový byl záměr, využít sluneční energie především pro domácnosti, výrobu teplé vody, zahřívání budov.

U nás bohužel došlo k určitému boomu, kdy majitelé kvalitní orné půdy ji rádi prodávali za nemalé peníze podnikatelům (nejen českým) na vybudování fotovoltaických elektráren.

To by pořád nevadilo. Ale nyní ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) prohlásila že: "Za elektřinu platíme moc kvůli zločinnému spolčení." Každá rodina  platí  712 korun navíc, kvůli tomu, že ERÚ stanovil příliš vysoké výkupní ceny  elektřiny ze solárních elektráren. Distributoři za ni musí platit víc, než za co ji poté prodají. Samozřejmě, že rozdíl zaplatíme my jako spotřebitelé.

Paní ředitelka Vitásková byla pozvaná na podvýbor pro energii. Tam informovala o tom, že si po svém nástupu  na úřad nechala zpracovat audit, který jasně odhalil, že při stanovování výkupných cen se postupovalo  zřejmě nezákonně. Dokonce se vyjádřila o "zločinném spolčení". Škody mohou  být v řádu desítek milionů korun.

Jednání Bezpečnostní rady státu komentoval premiér Nečas tak, že je to problém, který za prvé má závažný charakter z hlediska energetické bezpečnosti. Zadruhé se zvyšující agresivita některých kruhů může ukázat jako bezpečnostní problém.

Vlastníci solárních panelů však tvrdě bojují za to, aby nemuseli platit likvidaci svých elektráren dle zákona , které byly uvedeny na trh do 1. 1. 2013. Za novější je zodpovědný výrobce (dovozce).

Proto je vyvíjen tlak na politiky, aby celou zodpovědnost nesli pouze výrobci.

Ředitelka ERÚ paní Alena Vitásková vše vysvětlovala na podvýboru pro energii. To je normální postup. Ale ne zcela normální mi připadalo to, že paní ředitelka se dostavila na jednání senátního podvýboru s ochrankou. Tu má zhruba od 5. 4. 2013, kdy se právě Bezpečnostní rada státu zabývala daným problémem. Protože poukázala na nešvary a chtěla snížit ceny elektřiny, bylo jí a celé rodině tvrdě vyhrožováno. Tak teď milý čtenáři nevím, jak je to s tou stále proklamovanou demokracií a svobodou a ochranou osobnosti v naší zemi.....

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena