Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Pracovat se musí

Pracovat se musí (16.6.2013)

Vážení čtenáři, přes všechny problémy, které vznikly v souvislosti s policejní razií ve vládě a na ministerstvech, vykonávají senátoři svoji práci dál.

Protože se konečně chystá zákon o Národním parku Šumava, jel se můj Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí  podívat přímo na místo a zjistit názory starostů přímo dotčených obcí, představitelů vedení NP Šumava.

Byla jsem na Šumavě naposledy asi před pěti lety, ale to, co jsem viděla nyní, mne šokovalo. Holé stromy po zásahu kůrovce, vyvrácené stromy po zásahu orkánu Kyrill, které se nesmí odstraňovat, aby vše zůstalo v "původním stavu", určité části Šumavy vypadají jako v nějakém epokalyptickém filmu.

Největším problémem je zachování zelené Šumavy a nerozšíření kůrovce do dalších zón. Tady se střetávají dva názory -  odborníků a různých "zelených" aktivit, především hnutí "Duha".  Jejich členové se například přivazovali k suchým stromům, napadených kůrovci, aby je nemohli správci Šumavy "loupat" nastojato.

Nikdo nechce selským rozumem pochopit to, co se v sousední části NP Šumava - Bavorsku stalo samozřejmostí. Prostě odstranili polomy a napadené stromy, přestože  na jejich místech vznikly holiny. S těmi se časem vyrovná les sám. Ale malé semenáčky vyrostou teprve, až budou mít světlo a prostor pro růst.

Jednání bylo úspěšné, domluvili jsme se na jistém znění zákona, o který budeme bojovat. Jen pro zajímavost dodávám, že část Šumavských hvozdů patřila kdysi rodu Schwarzenbergů. Ti vybudovali tzv. Schwarzenbergův kanál, po kterém posílali vytěžené dřevo původní fauny Šumavy - buků, dubů a jedlí - do Vídně. A aby jim narůstala dřevní hmota, začali vysazovat  rychle rostoucí stromy, což jsou smrky.

Takže "zelení" bojují za jakou Šumavu? Za původní? A kdo je kromě orkánů a kůrovce dalším škůdcem Šumavy?

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena