Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Bude nová Sněmovna?

(24.11.2013)

Vážení čtenáři, jistě sledujete jednání, která předcházejí ustanovení nové Poslanecké sněmovny PČR   po předčasných volbách. Zatím není vůbec nic domluveno. Vítězná strana ČSSD v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou byla pověřena sestavením vlády.

 K ustanovení 101- "stojedničkové" většině ale potřebují minimálně poslance dalších dvou stran. Proto nyní a o minulém víkendu probíhala jednání, na kterých se domlouvala shoda programových prohlášení všech zúčastněných stran.

Jedním z hlavních bodů programu mojí strany (KSČM)  je i zachování státní podpory stavebního spoření a hypoték.

Stavební spoření patří v ČR k relativně nejmladšímu bankovnímu produktu. Bylo zavedeno v roce 1993 schválením Zákona o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření č. 96/1993Sb.  Toto spoření mohou ze zákona poskytovat pouze Českomoravská stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna, a. s., Wüstenrot - stavební spořitelna a. s., Modrá pyramida, stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s.

K 31. 12. 2012 byl celkový počet smluv o stavebním spoření ve fázi spoření 4, 32 mil. smluv. Státní podpora za tento rok byla vyplacena ve výši 5, 29 mld Kč.

Vzhledem k tomu, že současná  průměrná sazba hypotečních úvěrů se pohybuje hluboko pod 7%, v srpnu tohoto roku 3, 01 a v září 3%, je v současné době státní podpora hypotečního úvěru 0%.

Proto komunisté podporují a ve svém volebním programu prosazují zachování současné výše státní podpory a nebo její možné zvýšení, možnost rozšíření využití stavebního spoření pro účely pokrytí nákladů na studium nebo penzi, zpracování komplexního návrhu daňové podpory v oblasti finančních produktů ve prospěch spoření obyvatel při zajišťování bydlení a zvyšování životní úrovně ve stáří a nemoci.

Dále požadujeme, a přes naše poslance a senátory budeme prosazovat, zavedení dalších forem podpory poskytování úvěru stavebními spořitelnami a zásadně odmítáme zpřístupnění stavebního spoření bankám.

Samozřejmě, že plnění programu  mojí strany záleží i na postavení KSČM v nové Poslanecké sněmovně.    

Podle poměrného zastoupení má KSČM nárok na místopředsedu PS PČR, na tuto funkci byl schválen JUDr. Vojtěch Filip. Během dalšího jednání poznáme, jak demokratického smýšlení

jsou strany a hnutí, které se do PS PČR dostaly.

Závěrem , vážení čtenáři, se musím omluvit pracovníkům A. S. A. , které jsem v minulém "Okénku" chtěla pochválit za úklid v Žižkově parku i v dnech pracovního volna. A ještě jednou jim vyslovuji poděkování. Jenomže jsem omylem místo firmy A. S. A. napsala "Městská zeleň". Vše napravuji a věřím, že mi to prominou.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena