Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Dopravní situace je problém v celé republice

(7.4.2014)

Vážení čtenáři, v současné době prožívám na naších silnicích značně "veselé" situace. Cesta ze Znojma do Prahy, kterou jsem po dočasném přerušení oprav absolvovala za volantem zhruba za dvě hodiny, protože důsledně dodržuji silniční pravidla, se nyní protáhla i na víc jak hodiny tři. Chápu, že důležitou dopravní tepnu D 1 je nutno rekonstruovat. Díky především nákladní dopravě se z ní stal "tankodrom" důstojný i cestám ve vojenských újezdech. Ale problémy nedělají firmy, které ji opravují, ale neukáznění řidiči. Jestliže v pruhu o šíři 2, 2 m s přikázanou rychlostí 80 km/h mne předjíždí nákladní vozidlo se značkou "TIR", tak zcela pudově používám únikovou cestu po "pankejtu".

Na opravovaných úsecích se objevila nová dopravní značka - střídavá jízda. Ale ta se asi v našich autoškolách nevyučuje, protože ji téměř nikdo z řidičů nedodržuje. A nejsladším "bonbonkem" je sledovat, jak dvě nákladní auta jedou vedle sebe rychlostí lišící se tak o 1 km/h, ani jeden nechce uhnout a pustit kolegu před sebe. Důsledkem je pak kolona osobních aut, která se nakupí za nimi a čekají na to, kdo z nich bude rozumnější a vrátí se do pruhu nákladním autům určeným. Věřím, že uřídit takový kolos s velkou hmotnou setrvačností není jednoduché, ale právě proto by za volant těchto aut měli sedat velmi zkušení řidiči a ne kaskadéři s nohama na palubní desce.

Dopravní situace i v menších městech či obcích je složitá. Po svém návratu v sobotu z Prahy jsem jela rovnou do našeho krásného Vranova nad Dyjí.  Obrátil se na mne pan starosta Ing. Lubomír Vedra na podnět svého občana právě kvůli neukázněnosti řidičů při vjezdu do Vranova po proslulých " serpentýnách". Tímto problémem se pan starosta a zastupitelé  zabývají  již delší dobu a nyní mne požádal o pomoc. Zkusili jsme situaci, kdy jsou ohroženi obyvatelé domů stojících na pravé straně vozovky přímo při vjezdu do Vranova, řešit s příslušnými orgány. Ale opět narážíme především na neukázněnost řidičů. Příslušná silnice je ve vlastnictví kraje, nikoli obce, proto se na ni vztahují určitá pravidla, která ani obecní zastupitelstvo nemůže změnit. Nemohou se na ní instalovat zpomalovací retardéry, ani dopravní značky s omezením rychlosti na 30 km/ h. Značka, která upozorňuje řidiče na chodce zřejmě nestačí. Jedním z řešením by byl zvýšený dohled PČR především v letní sezoně. Domluvili jsme se i na podnět na MD, ale to neřeší situaci okamžitě.

Vážení řidiči, nedodržováním silničních předpisů neohrožujete pouze sebe a své spolujezdce, ale i ostatní účastníky dopravy  a to i chodce. Mějte to vždy na paměti. Děkuji.

Závěrem si dovolím zveřejnit jednu osobní záležitost. Dnes 7. 4. 2014 se dožívá můj nejstarší syn Jaroslav 31 let. Přeji mu jen vše dobré.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena