Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Dny osvobození

Dny osvobození (11.5.2014)

Vážení čtenáři, po oslavách Svátku práce následovalo 69. výročí ukončení druhé světové války. Výročí, na které nesmíme nikdy zapomínat.  U nás se nyní slaví 8. května, ale v některých místech stále 9. máje. Zúčastnila jsem se pietní akce na znojemském hřbitově, kdy jsme po projevu pana starosty Vlastimila Gabrhela a zástupce konzulátu Ruské federace v Brně položili kytice a věnce k jedenácti hrobům neznámých ruských bojovníků za naši svobodu.

Odpoledne jsem odjela do Hustopeče, kde se konala stejná vzpomínková akce. Na Hustopečském hřbitově je pochováno víc jak 1 800 rudoarmějců. Jejich hroby jsou označeny jmény a u některých byly umístěny upomínkové předměty. Téměř mne zamrazilo, když jsem stála naproti takovému počtu pomníků padlých, a to jsou v naší zemi ještě větší pohřebiště. I v Hustopečích vystoupil zástupce konzulátu Ruské federace v České republice a velmi naléhavě vyslovil svoji obavu a znepokojení ze současné situace na Východě. Celá akce vyzněla velmi emotivně a v současné době se ještě umocnil význam těchto vzpomínkových shromáždění.

Od 6. května se na horním náměstí ve Znojmě koná přehlídka akcí, na kterých se spojili organizátoři majálesu, Dnů partnerských měst a vinařského VOC festivalu. Zástupci partnerských měst našeho Znojma jako jsou holandský Harderwijk, polská Strzegom, rakouský Retz, slovenské Nové Zámky a Bratislava - Ružinov, italské Pontassieve, Trento a německé Torgau předvedli nejen bohatý kulturní program, ale i gurmánské speciality svého regionu. Byla jsem velmi ráda, že se opět mohu setkat se svými „starými“ přáteli z partnerských měst a popovídat si o životě našich národů napříč Evropou v této době. A jistě mi dáte, vážení čtenáři, za pravdu, že Znojmo v tyto májové dny žilo.

Současně probíhá volební agitace kandidujících stran do Evropského parlamentu. V našem městě se můžeme setkávat s kandidáty všech stran. Jejich prezentace je více či méně zdařilá, ale pozornost veřejnosti tyto volby příliš nevzbuzují. Není to ale správné. Potřebujeme kvalitní zastoupení v Evropě, potřebujeme, aby se za naši zemi v Evropském parlamentu naši zástupci doslova „prali“. Proto je potřeba do Evropského parlamentu volit naše české zástupce.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena