Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Spolupráce s Vietnamem

Spolupráce s Vietnamem (6.6.2014)

Vážení čtenáři, ve čtvrtek minulý týden jsem měla příležitost přednášet na mezinárodní konferenci věnované problematice ekonomické demokracie v Praze v Poslanecké sněmovně PČR.  Pojem ekonomická demokracie u nás není znám. Může v sobě zahrnovat parcipativní rozpočtování, občanskou kontrolu rozpočtu, genderově zohledněné plánování a podobně.

V České republice začala již debata o parcipativním rozpočtu, ale téma ekonomické demokracie je stále spíše okrajové. Konference měla přispět  k posílení povědomí o ekonomické demokracii, jejích nástrojích a ideovém základu. Zároveň přednášející ukázali příklady z praxe jak z naší republiky, tak ze zahraničí.

Se svými projevy vystoupili Jiří Silný z Ekumenické akademie, Piotr Janiszewski, vědecký pracovník Nadace Rosy Luxemburgové(Polsko), Jérémie Bérnard - Wien z Kanady, Marta Bayerová Senát PČR, Peter Vittek (Slovensko), Eva Reičanská (Slovensko) a Joanna Erbel (Polsko).

Moje vystoupení bylo rozděleno do dvou bodů. 1. Vztah KSČM k ekonomické demokracii obecně a zvlášť k otázce vlastnictví a 2. Zkušenost z pokusů o podporu samosprávného či družstevního vlastnictví ve Znojemském regionu.

Po každém vystoupení následovala diskuse, kde se účastníci konference mohli ptát referujících na otázky související s jejich referátem. Výsledkem byla velmi živá debata, která vyvolala řadu dalších námětů.

V pátek 6. 6. 2014 navštívil Znojmo pod záštitou senátorky Marty Bayerové  nový velvyslanec Vietnamské republiky pan Truong Manh Son s delegací Vietnamského velvyslanectví. Bylo to poprvé, co se Vietnamský ambasador podíval do našeho města.

Delegaci přijal na radnici starosta města pan Vlastimil Gabrhel. Na setkání byl pozván pan ředitel Znovínu Znojmo a.s. Pavel Vajčner.

Na jednání se hovořilo o možné spolupráci města Znojma s Vietnamskou republikou. Poté delegace navštívila firmu Suncone s.r.o. a prohlédla si provoz tohoto předního evropského výrobce zmrzlinových kornoutů a doplňků cukrářských výrobků.

Po besedě s prodejci ve vietnamské tržnici na Hatích byla návštěva ukončena. Čelní představitelé Vietnamské republiky u nás byli velmi nadšeni městem Znojmem. Ocenili dobré vztahy, které naši občané a jejich komunita mezi sebou mají.

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena