Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMMůj regionČlánky v tisku

Články v tisku

Kam s nimi

(14.7.2014)

Vážení čtenáři, na příštím zasedání pléna Senátu se kromě jiného bude projednávat návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětských skupinách „DS“. Tato novela byla projednána na minulém zasedání Poslanecké komory PČR. Po komplikovaném a dlouhém projednávání vznik dětských skupin schválili.

Tyto „skupiny“ mají doplnit nabídku stávajících mateřských škol a umožnit rodičům umísťování dětí ve „skupinách“ již od jednoho roku až do zahájení školní docházky.

V dětské „skupině“ by podle navržené normy mohlo být nejvýše 24 dětí. Provozovatel „skupiny“  by musel s rodiči uzavřít smlouvu, musel by mít plán výchovy a péče, mít vhodné prostory a personál. Jeho požadavky by však musely být nižší než u mateřských školek.

Náklady na zřízení „skupiny“ odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu Kč, podobnou částku by stál roční provoz.

Zřizovatelům, mezi kterými by mohly být firmy, úřady, radnice, vysoké školy, neziskové organizace a nově i spolky, by byly daňově uznány náklady spojené s provozem dětské „skupiny“. Na slevu na daních by měli nárok i rodiče.

Dětské „skupiny“ vyjdou podle autorů návrhu levněji než postavení nových školek a mají tak být krokem k vyřešení převisu mezi poptávkou na umístění dětí do MŠ a reálnou nabídkou míst.

Dle mého názoru bylo zásadní chybou mateřské školy rušit a prodávat jejich zařízení. Na učitelky v MŠ se požaduje v nynější době vysokoškolské vzdělání, minimálně bakalářský titul. Jaké budou požadavky na odborné vzdělání pro provozovatele „skupin“?

Další problém vidím ve stravování, které nebude součástí smlouvy. Bude řešeno individuálně, a tak může docházet k vytváření sociálních rozdílů. Služba neřeší vzdělávání, sociální dovednosti a přípravu vstupu do základní školy. V současné době se děti potýkají s řadou problémů, které musí řešit odpovědní pedagogičtí pracovníci v mateřských školách. Mateřské školy zaručují systematické vzdělávání na základě svých vzdělávacích plánů a jsou kontrolované ČŠI. Návrh předpokládá, že děti, pokud budou začleněni od čtyř let do mateřské školy, tak se zvládnou  v řádném čase  připravit na vstup do první třídy. Všichni obecně víme, jak je důležité toto období pro další rozvoj dítěte a jeho přípravu pro život jako takový.

 

V Senátu navrhnu v souladu s poslaneckým klubem KSČM pozměňovací návrhy k této novele.

 

Vážení čtenáři, příští středu se budou konat senátní výbory, s jejichž programem jednání vás seznámím příště.

 

Přeji i nadále krásné letní dovolené.

 

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena