Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMKSČMČlánky v tisku KSČM

Články v tisku KSČM

Poskytla jsem rozhovor k činnosti komise senátora Štětiny

(5.2.2010)

K činnosti komise senátora Štětiny



Rozhovor Haló novin se senátorkou Martou Bayerovou (KSČM)

Nedávno proběhly v tisku zprávy, že zasedala dočasná komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM (KPÚ KSČM).

Informace o výsledku jednání se však v médiích od sebe lišily. Mohla byste je, řekněme, uvést na správnou míru?

Toho rozporu jsem si také všimla. Některá média uváděla, že komise požaduje pozastavení činnosti KSČM, jiná tvrdila, že má jít o posouzení, zda je či není činnost KSČM v rozporu s Ústavou ČR. Požádala jsem proto senátora Jaromíra Štětinu, aby mi sdělil, na čem se komise vlastně dohodla. On mi obratem zaslal usnesení z posledních dvou zasedání komise, z nichž to zcela poslední dosud na webové stránce Senátu nebylo.

V usnesení z prosince 2009 komise doporučuje vládě ČR, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu pozastavit činnost Komunistické strany Čech a Moravy, a to do doby, než KSČM změní svůj název a odstraní z něj slovo komunistická . Dále by měla KSČM odmítnout marxisticko-leninské násilí jako prostředek k dosažení svých politických cílů .

V usnesení z ledna 2010 komise schvaluje, aby advokátní kancelář Mgr. Stanislava Němce zpracovala analýzu problematiky ústavnosti KSČM a návrh správní žaloby na KSČM .

To může komise Senátu něco doporučovat vládě? Neměl by je schválit nejdříve Senát na své schůzi?

Podle mne by to měl být Senát, kdo takové doporučení přijme. Komise Senátu, i ty dočasné, jsou orgány Senátu, které mají řešit Senátem zadané úkoly. Ze své činnosti jsou odpovědné právě Senátu. Proto se domnívám, že jim pravomoc doporučovat něco vládě nepřísluší, pokud to nedostaly jako konkrétní úkol senátním usnesením. Ale i tehdy by to asi bylo diskutabilní. Partnerem vlády je jistě spíše Senát než jeho komise.

Připomeňte prosím našim čtenářům, jak a kdy vlastně tato dočasná komise vznikla?

Dočasná komise pro posouzení ústavnosti KSČM vznikla v souvislosti s projednáváním petice Zrušme komunisty již 2. listopadu 2006. Tehdy Senát ve svém usnesení č. 550 stanovil jasné podmínky a úkoly této komise. Těmi podmínkami bylo, že bude mít 11 členů a že bude ustavena podle zásady poměrného zastoupení. Jak jsem pročítala dokumenty komise, tak zřejmě nikdy 11 členů neměla a její složení neodpovídalo zásadě poměrného zastoupení. Pokud vím, tak v ní zřejmě nikdy nebyli zástupci ČSSD.

A jaké dostala úkoly?

Komise dostala při svém vzniku dva. Za prvé - prozkoumat, zda KSČM působí v souladu se zákonem o politických stranách. Za druhé - prozkoumat, zda existence KSČM odpovídá pátému článku Ústavy ČR, tedy zejména, zda KSČM odmítá násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů. Komise k tomu zpracovala závěrečnou zprávu, která byla Senátem projednána 30. října 2008. Zpráva byla značně obsáhlá a vyskytlo se v ní mnoho indicií o tom, že KSČM porušuje Ústavu ČR a nedodržuje zákon o politických stranách. V usnesení Senátu bylo proto konstatováno důvodné podezření, že KSČM nemůže vyvíjet další činnost, protože porušuje Ústavu ČR a zákony. Předsedovi Senátu bylo usnesením uloženo, aby závěrečnou zprávu komise předal vládě.

Dá se tedy říci, že komise splnila úkoly. Tím její dočasnost skončila?

Tak bych tomu rozuměla já. Jenže na první schůzi Senátu v sedmém volebním období, tedy v listopadu 2008, byla činnost komise obnovena. Dostala několik dalších úkolů. Za prvé má sledovat proces posuzování zprávy vládou ČR a v případě jejího postoupení Nejvyššímu správnímu soudu budou členové komise povinni poskytnout mu jakékoliv informace. Dále pak se členové komise budou účastnit případných odvolacích řízení . Za druhé pak jí bylo zadáno, že komise dále bude pokračovat ve shromažďování indicií porušování zákona a Ústavy ČR, pokud k nim bude ze strany KSČM nadále docházet .

Jinak řečeno - dočasná komise má nyní fakticky trvalé úkoly?

Je to tak. Kolega Vlastimil Balín na to tehdy upozornil, ale nikdo zřejmě nechtěl narušovat slavnostní ráz ustavující schůze v novém volebním období. Takže se tím senátoři nezabývali. Všechny výbory a komise i jejich úkoly se tehdy schvalovaly jedním usnesením. Tehdy se již upustilo od toho, aby byla tato komise vytvořena na základě poměrného zastoupení. Takže má nyní osm členů a kromě senátora Štětiny a jednoho zástupce KDU-ČSL jsou všichni ostatní členy ODS.

V reakci na jednu z předchozích otázek jste uvedla, že jste pročetla materiály komise. Zaujalo vás v nich něco?

Když odmyslím celkovou úroveň zápisů a usnesení komise, pak mne zaujaly dvě věci. Předně to bylo konstatování jejího předsedy senátora Štětiny, který podle zápisu ze schůze konané 27. února 2007 navrhl, aby komise oficiálním dopisem požádala ředitele BIS pana Langa o poskytnutí svazků BIS s názvem Dýka, Hrob, Silon a Špunt, které se týkají levicového extremismu a pojednávají o stycích KSČM na severní Moravě se Štěpánovou komunistickou stranou, se Zifčákovou komunistickou stranou, s bývalými důstojníky StB .

A dostala je?

To nevím. Nelze to ze zápisů vyčíst. Jistěže tuším, že v této zemi pracuje tajná bezpečnostní služba i proti zcela legální parlamentní politické straně. Ale takové otevřené přiznání, i s uvedením názvů svazků, to jednoho, promiňte mi tu nadsázku, potěší.

A ta druhá věc?

To byla argumentace senátora Martina Mejstříka na schůzi komise 10. dubna 2007. Příslušná část zápisu zní takto: Dále se komise rozhodla hlasovat o návrhu, zda umožnit vydání zvukových záznamů předchozích zasedání komise poslanci Koníčkovi (KSČM). Senátor Mejstřík zdůvodnil, proč bude hlasovat proti. Sám nepokládá KSČM za demokratickou stranu, je to strana zločinná, zavrženíhodná a jako taková nemá v našem demokratickém systému co dělat, nemá nárok ani na to, abychom jí cokoliv vysvětlovali a předkládali, proto bude hlasovat proti vydání. Hlasováním č. 2 (pro 3, proti 3) nebylo umožněno vydat zvukové záznamy z předchozích jednání panu poslanci Koníčkovi.

Nechcete k tomu přidat svůj komentář?

K tomu opravdu žádný komentář nemám.

Vraťme se ještě k významu činnosti této komise. Co si o tom všem myslíte?

Na základě oné Závěrečné zprávy KPÚ KSČM si nechalo ministerstvo vnitra zpracovat vlastní analýzu a dva odborné posudky od nezávislých znalců. Všechny materiály prokázaly, že KSČM neporušuje ani Ústavu ČR a ani zákon o politických stranách. Proto zřejmě vznikly současné aktivity komise. Její členové se asi nehodlají smířit se svojí porážkou. Kolem tohoto problému bude ještě hodně mediálních kampaní, komise ještě něco přihodí, ale podle mne se není čeho obávat. KSČM vznikla a působí v souladu se zákony této země. Ale, jak již jsem v jednom rozhovoru řekla, i kdyby nás zakázali, komunisty tím zákazem jen posílí. Jen by si na sebe upletli bič.

3. února 2010, Jiří JANOUŠKOVEC

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena