Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMKSČMČlánky v tisku KSČM

Články v tisku KSČM

Mnoho lidí ještě neví, co je čeká

(17.1.2012) Rozhovor pro Haló noviny

Mnoho lidí ještě neví, co je čeká

Rozhovor Haló novin se senátorkou KSČM a zastupitelkou města Znojma Martou Bayerovou (KSČM)

*+V úterý jste v prostorách Senátu uvedla výstavu nazvanou »Příroda kolem nás«. Co vás na tomto tématu oslovilo, že jste výstavu zaštítila?

 

Tuto výstavu dětských kreseb zaštiťuji již tři roky. Ještě jako místostarostka ve Znojmě jsem spolupracovala s lidmi ze Správy Národního parku (NP) Podyjí, především s panem ředitelem RNDr. Tomášem Rothröcklem. Já jsem vlastně nastoupila do »rozjetého vlaku«, protože tuto celostátní soutěž vyhlašuje NP Podyjí již dvanáct let. Po zvolení do Senátu jsem první výjezdní zasedání uskutečnila právě ve Znojmě. Pan ředitel národního parku se členům senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jehož jsem členkou, věnoval dva dny. Připravil perfektní program a v rámci pobytu v zařízeních národního parku se senátoři seznámili právě i s touto výstavou.

 

Výbor poté přijal garanci nad dalšími ročníky výstavy. Zaujalo nás především to, že NP Podyjí se nestará jen o své problémy, ale zapojuje se do života okolních obcí, a v případě této výtvarné soutěže celé naší země.

 

*+Jste původním povoláním středoškolskou pedagožkou. Jaký náhled mají podle vás děti a mládež na Senát jako takový? Besedujete s mladými o Senátu a o politice?

 

Jistě, návštěva žáků deváté třídy z Vrbovce není zdaleka jedinou návštěvou žáků či studentů, kterou jsem v Senátu uspořádala. Využívám zázemí, které horní komora parlamentu návštěvám poskytuje. Studenti a žáci mají možnost se zúčastnit jednání Senátu, bavíme se o práci senátora a srovnáváme ji s prací poslance.

 

*+Při přípravě výstavy »Příroda kolem nás« spolupracujete s již zmíněným ředitelem NP Podyjí, který byl vaším někdejším politickým soupeřem v senátních volbách v roce 2008. Vy jste je vyhrála, pan Rothröckl zůstal v poli poražených...

 

Ano, musím však říci, že naše vztahy byly velmi korektní i v době předvolebního boje. Jak jsem již výše uvedla, spolupracovali jsme ještě v době, kdy jsem působila ve funkci zástupkyně starosty města Znojma. Pan Tomáš Rothröckl pochází z Prahy. Do našeho regionu byl doslova přidělen, aby zřídil NP Podyjí, a jsem přesvědčena, že se této úlohy zhostil na výbornou. V minulém období pracoval nějaký čas jako náměstek ministra životního prostředí, a tam si ho dovedu představit i do budoucna. Je odborník na svém místě. A stejný respekt má pan Rothröckl i ke mně.

 

*+Je o vás známo, že spolupracujete s občanskou iniciativou Alternativa zdola, která je součástí platformy levicových sil Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS). Jak se daří rozvíjet spolupráci s touto iniciativou?

 

Po seznámení se s programem Alternativy zdola, a především s paní docentkou Ilonou Švihlíkovou, jsem zjistila, že máme mnoho společného. Účastnila jsem se několika akcí a jednání této iniciativy a cítím se mezi nimi velmi dobře. Zkoušeli jsme řešit problematickou situaci drobných pěstitelů ovoce a zeleniny ve Znojmě, ale to není jediné, co nás spojuje. Spojuje nás i úsilí o změnu poměrů v naší zemi, o změnu vlády, o hledání alternativ.

 

*+Jak obecně hodnotíte situaci ve společnosti a nálady mezi lidmi s nástupem pravicových reforem do života?

 

Situace mezi lidmi je velmi špatná. Mám pocit, že se těžko hledá solidarita a upřímnost. Mnoho lidí vlastně ještě ani neví, co je čeká. Vztahy jsou narušené, »nůžky« v životní úrovni lidí se značně rozevírají. Ale mám pocit, že to stále mnoha lidem ještě nedochází...

 

*+Včera zasedal Senát. Který z bodů byl z vašeho pohledu zásadní, a proč?

 

Jedním z důležitých bodů byl návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Od něho se totiž bude odvíjet růst cen energií pro další období. Důležité jsou i návrhy týkající se jednacího řádu Senátu, které předložila senátorka Soňa Paukrtová.

Monika HOŘENÍ

Vyšlo v Haló novinách dne 14.1.2012

 

 

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena