Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMKSČMČlánky v tisku KSČM

Články v tisku KSČM

Můj rozhovor pro Halo Noviny o základním příjmu

(2.5.2013) Vyšel 2.5.2013

Bezpodmínečný základní příjem je snahou o zajištění důstojného života

 

Rozhovor Haló novin se senátorkou Martou Bayerovou (KSČM)

Občanská iniciativa Alternativa zdola zahajuje podporu evropské občanské iniciativy za bezpodmínečný základní příjem. Můžete nám jako členka této iniciativy objasnit, o co vlastně jde?

Začnu asi tím, co to vlastně je evropská občanská iniciativa (EOI). V Senátu jsme ji projednávali v polovině roku 2010 a já jsem ji tehdy ve svém vystoupení podpořila. Je to vlastně svého druhu zákonodárná iniciativa evropských občanů, kterou se vyzývá Evropská komise, aby nějaký problém řešila příslušným právním aktem. Za možná ještě významnější však považuji, že pomáhá sjednocovat evropské občany při jejich tlaku zdola na orgány EU.

Jak tedy vlastně evropská občanská iniciativa funguje

Ono je to poměrně komplikované, ale pokusím se to stručně objasnit. Na začátku se musí sejít minimálně sedm občanů žijících v sedmi zemích EU a ti zformulují nějaký požadavek. Ten předloží Evropské komisi, která posoudí, zda je v její kompetenci takový problém řešit

Pokud ano, pak organizátoři zahájí sběr podpisů podporujících onen požadavek. Do roka musí získat celkem milion podpisů z nejméně sedmi zemí EU, přičemž jednotlivé země musí splnit stanovené minimum podpisů. Aby platily podpisy z České republiky, musí jich být získáno 16 500

Co se děje pak

Evropská komise se podnětem začne zabývat a rozhodne, zda a jak bude příslušný problém řešit. Organizátoři také vystoupí v Evropském parlamentu a pokusí se ho získat na svoji stranu. Neznamená to tedy, že získání potřebného počtu podpisů zajistí přijetí příslušné normy. Tak to ale chodí vždy a všude. Když máte zákonodárnou iniciativu, ještě to neznamená, že prosadíte zákon

A co je v evropské občanské iniciativě považováno za bezpodmínečný základní příjem?

Bezpodmínečný základní příjem (BZP) v pojetí organizátorů této iniciativy znamená, že každý evropský občan by měl od narození až do smrti pobírat takový základní příjem, který by mu zajistil důstojný život. Kromě toho by mohl (ale nemusel) získávat další příjmy z podnikání, zaměstnání, brigád atd. V této evropské občanské iniciativě se ale nežádá jeho přímé zavedení, ale ověření, zda a za jakých podmínek by mohl být v EU zaveden

V jaké výši by měl být onen základní příjem?

Bezpodmínečný základní příjem by měl být minimálně na úrovni rizika chudoby podle standardů EU, což odpovídá 60 procentům takzvaného národního průměrného ekvivalentu čistého příjmu. Především v zemích, kde má většina obyvatel nízké příjmy, a tedy je nízký i průměrný plat, by mělo být na určení výše základního příjmu použito alternativní měřítko (např. košík zboží), aby byl zajištěn důstojný život, materiální bezpečnost a plná účast občana ve společnosti

Z čeho bude bezpodmínečný základní příjem financován?

Organizátoři se odkazují na mnoho studií, které se financováním BZP zabývají. Žádnou z možných variant nepreferují, požadují jejich vyhodnocení a nalezení optimálního řešení.

Existují i praktické zkušenosti z vyplácení základního příjmu, například z Grónska, kde je financován z daní z těžby surovin. Uvádí se i zdroje získané z omezení či zrušení podpor v nezaměstnanosti, případně i dalších sociálních dávek, omezení aktivní politiky zaměstnanosti, ze zvýšení výdajů domácností a podobně.

Nepovede zavedení tohoto základního příjmu k lidské degeneraci?

Tyto obavy existují, ale jde právě o to, aby se jejich oprávněnost posoudila. V podmínkách, kdy ubývá možností placené práce (zaměstnání), ale současně přibývá potřeba práce dosud spíše neplacené (péče o seniory, vzdělávací aktivity, celkový rozvoj osobnosti atd.), může být BZP řešením.

Všeobecně se uvádí, že pouze tři až pět procent práceschopných občanů odmítá pracovat. Zavedení BZP toto procento asi příliš nezvýší. Práce zřejmě zůstane pro většinu občanů potřebou.

Bezpodmínečný základní příjem může předcházet chudobě a darovat svobodu každé individuální bytosti, aby mohla činit rozhodnutí o svém vlastním životě a posílila účast všech ve společnosti. Může zajistit lidskou důstojnost jako základ ostatních lidských práv.

Jak a kde lze evropskou občanskou iniciativu za bezpodmínečný základní příjem podepsat?

V elektronické podobě lze podpisové formuláře nalézt a vyplnit na stránce http://basicincome2013.eu/ubi/cs/. Chtějí-li čtenáři a čtenářky Haló novin podepsat papírový formulář, pak si o něj požádejte na e-mailové adrese Alternativy zdola info@alternativazdola.cz.

 

Zdroj zde

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena