Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMKdo jsemNapsali o mně

Napsali o mně

Kantorka s duší komedianta

(25.9.2014) Článek vyšel v Halo novinách dne  23.9.2014

Kantorka s duší komedianta

 

 

Usměvavá, dobrosrdečná, vždy ochotna pomoci. Tak znají obyvatelé Znojma senátorku a zastupitelku Martu Bayerovou (KSČM), která se na podzim opět bude ucházet o hlasy voličů ve volbách do horní parlamentní komory.

 

 

Bayerová se narodila ve Znojmě 31. 5. 1956 jako nejmladší ze čtyř dětí Růženě a Karlu Košťálovým. I když oba rodiče byli dělníci, nechali všechny své děti vystudovat vysokou školu. Nejmladší Marta vystudovala Přírodovědeckou fakultu na současné Masarykově univerzitě v Brně, obor matematika-fyzika. V letech 1980-1998 učila na Gymnáziu ve Znojmě, během učitelské praxe složila doktorandskou zkoušku z fyziky a získala titul RNDr.

 

 

Vždy o sobě tvrdila, že je trochu »komediantka«. Devět let hrála loutkové divadlo, a snad také proto si vybrala kantorské povolání. »Před studenty se musí trochu divadlo hrát. Když jsem nedosáhla na tabuli, klidně jsem si zula boty a vylezla na židli. Vím, že matematika a fyzika nejsou příliš oblíbenými předměty, proto musí občas při pokusech hořet katedra, nebo pojistky v celé škole. Ale mám radost, že nemálo mých studentů tyto obory vystudovalo na vysokých školách. A někteří je dokonce učí na svém rodném gymnáziu,« vzpomíná na své učitelské začátky.

 

 

I když volného času při své práci senátorky a zastupitelky samozřejmě nemá mnoho, volné chvíle nejraději tráví v přírodě. K jejím zálibám patří fotografování, houbaření a také pěstování květin, přiznává, že původně chtěla být zahradnicí. Jako správná Moravačka si nenechá ujít žádnou ochutnávku dobrých vín. »Neumím vařit, zato umím opravit pojistky nebo vyměnit těsnění ve vodovodu,« dodává s úsměvem senátorka. Navzdory tomu, že není políbená kuchařským uměním, vychovala dva syny - Jaroslava a Jiřího. Upřímně však přiznává, že o rodinu se většinou staral manžel.

 

 

Učilo se i v radniční kanceláři

 

 

Marta Bayerová byla totiž už v r. 1981 zvolena do městského zastupitelstva a Rady města Znojma. Jako zastupitelka tedy nepřetržitě pracuje už 33 let. V r. 1998 byla zvolena zástupkyní starosty a odešla z kantorského řemesla do politiky zcela. »Bylo to těžké rozhodování, v tom roce jsem učila všechny maturující ročníky a nechtěla jsem je zradit odchodem ze školy před maturitou. Takže jsem běhala z radnice do školy a naopak, bylo to náročné, ale vše jsme i s mými studenty zvládli. Vyučování se konalo i v radniční kanceláři a dodnes na to při srazech všichni rádi vzpomínáme. A aby mi nebylo po kantořině tak smutno, doučuji občas děti mých přátel. Alespoň nevyjdu ´ze cviku´«, říká senátorka.

 

 

Vím, na koho se s čím obrátit

Od roku 2002, kdy byla v parlamentních volbách poprvé zvolena do Poslanecké sněmovny, se už pohybuje nepřetržitě ve vysoké politice. O čtyři roky později se stala poslankyní podruhé a v r. 2008 ji voliči poslali z dolní parlamentní komory do Senátu, kde se nyní svůj mandát pokusí obhájit.

 

 

»Znám již způsob práce Senátu, vyznám se v jeho ‚zákulisí‘, vím, na koho se s čím obrátit a kdo plní dané slovo,« shrnula své zkušenosti z dosavadního šestiletého působení v horní komoře Bayerová. Nadále by se chtěla angažovat v oblastech podpory zaměstnanosti, sociálních otázkách a podpory občanské společnosti. S předsedou senátorského klubu SPO + KSČM + Severočech Janem Velebou, předsedou Agrární komory, se navíc hodlá angažovat při podpoře našeho zemědělství.

 

 

Senátní bilancování

 

 

Bayerová svou práci v Senátu bere vážně a zodpovědně. Senátorské činnosti se věnovala zcela výhradně, neměla žádné jiné zaměstnání či jinou placenou činnost. Jako jedna z mála se zúčastnila všech 75 schůzí, které se uskutečnily v průběhu jejího volebního období, se svým stanoviskem k projednávaným tiskům vystoupila celkem v 66 případech, zpracovala a přednesla šestnáct zpravodajských zpráv k navrhovaným zákonům a byla autorkou či spoluautorkou třinácti senátních návrhů zákonů.

 

 

Aktivně, ať již při vystoupeních nebo při hlasování, podpořila například zákon o zahrádkářství, podporu exportu, podporu sociálního podnikání, petici o referendu, financování dobrovolných hasičů z pojistného, zrušení tzv. sKaret, změnu volebních zákonů ve prospěch voličů, zahájení diskusí o zavedení základního příjmu, lepší postavení zdravotně znevýhodněných, podporu nezaměstnané mládeže, navýšení mateřské podpory, úlevy pro lidi poškozené amnestií atd.

 

 

S lidmi pro lidi

 

 

Naopak odmítla například americký radar v Brdech, všechny návrhy zákonů ministra Drábka, vyznamenání bratrů Mašínů, nový občanský zákoník, exekuce dávek nejchudším, odsunutí termínu účinnosti tzv. služebního zákona, zvyšování DPH, zákon o vyrovnání s církvemi, snižování valorizace důchodů, privatizaci úrazového pojištění atd. »Rozhoduji se a hlasuji vždy podle toho, co je podle mne dobré pro lidi a pro naši zem. Co je prospěšné pro rozvoj ekonomiky, pro to, co přináší napravení křivd a nesprávných rozhodnutí v minulých letech. Tak, jak zní moje heslo a heslo mé strany ‚S lidmi pro lidi‘,« vysvětluje Bayerová.

 

 

Stejně aktivně a odpovědně přistupuje i ke své práci v senátních orgánech - ve Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, v Podvýboru pro energetiku Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, ve Stálé komisi Senátu pro práci Kanceláře Senátu a ve Stálé komisi Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury.

 

 

»Jsem šťastná, že se nám poprvé za existence horní parlamentní komory podařilo založit senátorský klub. Naše příslušnost v klubu SPO + KSČM + Severočech nám umožňuje aktivnější účast na práci Senátu, což je pro nás samozřejmě velmi důležité,« uvedla senátorka.

 

 

Nezapomíná na Znojemsko

 

 

Při senátorské práci ale Bayerová nezapomíná ani na své rodné Znojemsko a na lidi, jejichž hlasy ji ve vysoké politice již několik volebních období drží. V řadě svých vystoupení v Senátu upozorňovala na problémy života lidí v regionu, zejména v oblasti nezaměstnanosti.

 

 

Spoluobčanům je pro řešení jejich problémů k dispozici vždy v pondělí, kdy má svůj senátorský den. »Pondělky si nedám brát,« tvrdí s úsměvem senátorka, která si na přímém kontaktu s lidmi hodně zakládá. Není proto vzácností vidět ji v družném rozhovoru s »pejskaři« při venčení svého jezevčíka Fida či v obchodě mezi regály. »Moje cesta do kanceláře trvá normálně tak pět minut. Já tam dojdu občas i za hodinu, protože po cestě probírám s lidmi jejich radosti i starosti. Tak se nejlépe dozvíte, co lidi trápí, jak si představují zlepšení života ve městě či okolí,« tvrdí senátorka.

 

 

Kdo Bayerovou nestihne v její kanceláři, nemusí házet flintu do žita. Jak senátorka říká, když před jejím domem stojí červený Yaris, lidé vědí, že mohou klidně zazvonit. »Nikdy jsem, až na pár výjimek, neodmítla vyslechnout občany. I když jim neumím pomoci, tak je alespoň vyslechnu, poradím,« uvedla kandidátka.

 

 

Všechny hlasy voličů zúročím

 

 

Bayerová však nerozdává jenom rady. Je patronkou řady akcí a organizací, např. tradiční dějepisné soutěže gymnázií, činnosti občanského sdružení Smajlík ve Znojmě-Oblekovicích, činnosti SON, v minulosti také činnosti KČP, akcí KSČM jako bylo Setkání na pomezí, činnosti mladých komunistů a mnoho dalších. Některé z nich i štědře sponzoruje.

 

 

Věří, že je ještě toho hodně, co by mohla v Senátu dokázat a čím by prospěla nejen obyvatelům jejího milovaného Znojemska, ale celé republice. Bayerová doufá, že lidé nebudou na podzimní senátní volby rezignovat, aktivně se jich zúčastní a budou jí věřit přes všechna negativa, se kterými bojuje ve své volební kampani. Věří, že lidé budou při ní stát a dají jí svůj hlas. »Protože všechny hlasy voličů zúročím ve své senátní práci,« slibuje senátorka Marta Bayerová.

Zdroj zde

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena