Kontakty

Gymnázium Dr. Karla Polesného

Znojmo

 

e-mail:

bayerovi@gmail.com

Bayerová KSČMKSČMAktuality

Aktuality

Účastnila jsem se programové konference KSČM

(30.6.2010) Konala se 26.6.2010 v Nymburce

Síla levice je v masovosti a pracovitosti

NYMBURK - Projekt dalšího rozvoje politického potenciálu členské základny a změny stranické struktury KSČM, které by lépe odpovídaly potřebám efektivní práce strany ve společnosti, a úpravy Stanov KSČM byly hlavními body programu sobotní Celostranické konference, která se konala v Nymburce.

Padlo na ní i dost kritiky do vlastních řad a také návrhů, jak stranu, její programové cíle a snahy více a lépe přiblížit veřejnosti, především mladým lidem. A tím je získávat na svou stranu. Zaznělo i volání po širší a těsnější spolupráci se stranami levice, které se do parlamentu nedostaly, ale i s občanskými sdruženími či spolky.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip se v úvodu zabýval nejen situací ve straně, vynechat nemohl výsledky sněmovních voleb, ani celosvětovou finanční a hospodářskou krizi a prohlubující se krizi společenskou. ČR je podle něj na tom nyní přibližně jako před velkou hospodářskou krizí v roce 1929. »Vlastní ekonomická krize Českou republiku zachytila zcela nepřipravenu a se zcela neodbornou vládou, která byla u moci v letech 2007-2009. Žel na prohlubování krize nezareagovaly adekvátně strany levice, nezachytila je ani KSČM. Prohlubující se krize se svými tématy před volbami chopila pravice a populisté ji využili ve svůj prospěch. Ovládli nejen všechny sdělovací prostředky v ČR kromě Haló novin, dokázali jednoduchým způsobem lidi vystrašit a pak nabídnout recept, který hezky zní a těžko se odmítá, ale za kterým nemusí být vůbec žádný obsah. To je také výsledek voleb a to je také situace, ve které dnes KSČM bude muset bojovat svůj zápas o autoritu ve společnosti, o to, aby zůstala trvalou součástí politické scény,« zdůraznil Filip.

Apeloval na nutnost konkrétní práce mezi zastupiteli a jejich vzájemnou spolupráci. »Bez těch, kteří budou realizovat politiku KSČM v jednotlivých obcích, nebudeme moci ukázat, že komunisté jsou schopni pracovat lépe ve prospěch celku než ostatní,« dodal předseda ÚV KSČM. Tam, kde má strana starosty, místostarosty či další aktivní členy zastupitelstva, o ní lidé vědí. Vyzval, aby všichni funkcionáři získávali nové kandidáty ze svých známých, příbuzných, kolegů, sousedů či třeba hasičů, zahrádkářů, včelařů atd., kteří jsou ochotni jít do veřejné soutěže o myšlenky a o schopnost řídit obec. Před KSČM je tedy nyní jedna z nejsložitějších etap – vytvoření kandidátních listin v obcích. Jde totiž o to, aby lidé vůbec mohli volit komunistickou stranu.

Musíme zůstat masovou stranou

Nejen VII. sjezd KSČM v roce 2008, ale i dosavadní analýzy stavu členské základny, činnosti a působení celé stranické struktury, ukázaly na nemalé problémy, se kterými se strana bude muset postupně vypořádat. Tyto problémy se především promítají do snížení akceschopnosti strany a jejího působení ve společenském systému a vlivu široké veřejnosti, do schopnosti prosazovat její politické, ekonomické a sociální zájmy v situaci neustálého zhoršování podmínek pro důstojný život většiny občanů. »Přitom požadavek zvýšení vlivu a autority KSČM ve společnosti má dvojjediný dopad - je cílem pro prosazení našich dlouhodobých i aktuálních programových záměrů a současně důležitým prostředkem pro získání nových členů KSČM,« říká se v úvodu materiálu.

Základním smyslem schváleného projektu je pomoc stabilizaci a rozvoji politického potenciálu členské základny, utváření účinného a pružného systému stranického vedení, směřujícího k růstu aktivního působení každého člena a funkcionáře strany.

»Musíme se zamyslet nad tím, jakým způsobem efektivněji fungovat v české politice, čili ve správě věcí občanské společnosti. Proč to říkám? Protože nemám v žádném případě v úmyslu, a nikdo z volených funkcionářů to také jistě nechce, budovat stranu volebního typu. Mám v úmyslu osobně se zasloužit o to, aby KSČM zůstala stranou masového typu, protože proti ekonomické síle pravice zbývá levici, skutečné levici, vždy jen dostatečný počet ochotných rukou pracovat. To je ta síla levice,« prohlásil Filip. (Celý Filipův projev zveřejňujeme na jiném místě našeho listu.)

Víme, kde hledat voliče

Místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič mj. připomněl, že od začátku finanční a hospodářské krize nikde v evropských zemích nezvítězila levice. »Realita politické situace po volbách nás výrazně vymezuje doleva a hrozí populistická pravicová rétorika s fašizujícím nebezpečím u řady politických představitelů, cítit je také od strany Věcí veřejných. Je to nebezpečný precedens, kterému můžeme čelit jedině jednoznačnou levicovou politikou zaměřenou ve prospěch, pracujících, dělníků, ale především nízkopříjmových skupin obyvatel. Tam musí KSČM hledat své voličské spektrum, protože těchto lidí je potenciálně v ČR 3,5 milionu, pravici volilo 2,5 milionu lidí, mnozí i z těch, o kterých jsem se zmínil, potenciálně mohli volit nás, ale podlehli pravicové rétorice,« zdůraznil s tím, že je však třeba těmto lidem umět přitažlivě vysvětlit program komunistů.

Delegáti, kterých se na konferenci sešlo 245, přijali změny ve stanovách strany, týkající se organizační struktury KSČM. Novým orgánem krajské organizace bude krajská konference KSČM. Práce na krajské úrovni dosud nebyla dostatečná, což se KSČM také vymstilo při krajských volbách před dvěma lety. Delegáti rovněž doplnili stanovy o ustanovení, že členství v KSČM zaniká také kandidaturou na kandidátce jiného politického hnutí či strany bez schválení příslušného stranického orgánu. Účastníkům celostranické konference přišla v průběhu jednání zdravice od Strany podnikatelů a živnostníků.

 

Článek zveřejnil deník Haló noviny

 

Vystoupneí Vojtěcha Filipa najdete zde

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena